18.12.2023 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové technologie přinášejí užitek

Nové technologie, které chrání půdu proti erozi a umožňují snížit množství používaných hnojiv i pesticidů, se stále více uplatňují na našich polích. Patří k nim hospodaření podle zásad precizního zemědělství, pásové zpracování půdy nebo zonální postřiky.

Množství teoretických i praktických informací z oblasti moderních technologií zaznělo na semináři nazvaném Den technologických trendů 2023, který se uskutečnil na půdě České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Akci uspořádala Technická fakulta ČZU ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro zemědělství. V Úrodě č. 12/2023 ji popisuje spolupracovnice redakce Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Snímkování pomocí dronu

Pěstitelé mohou poměrně jednoduše zjistit vlastnosti polí i na nich pěstovaných rostlin pomocí bezpilotních prostředků. Na problematiku multispektrálního snímkování pomocí dronu se zaměřil František Hanzlík z firmy Geotronics Praha, s. r. o. Některé bezpilotní prostředky si účastníci semináře mohli prohlédnout na připravené výstavce v přednáškovém sále.
Nejprve F. Hanzlík vysvětlil, od čeho se odvíjí multispektrální snímkování zemského povrchu. Úplný základ představuje schopnost měřit odrazivost, lom a absorpci elektromagnetického záření v interakci se zkoumaným materiálem. Pomocí snímkování povrchu Země se dá například zjistit, jestli jsou pěstované plodiny v dobré kondici nebo napadené chorobami či škůdci. Při hodnocení vegetačního pokryvu z dronu lze mimo jiné zjišťovat růst, zdravotní stav, stupeň zralosti nebo také účinnost pesticidu po jeho aplikaci.
K popisu různých zemských povrchů se využívají křivky spektrální odrazivosti. Odrazivost modré a červené složky světla je nízká, protože se během fotosyntézy pohlcuje. Zelená složka světla dosahuje vyšší odrazivosti. Zásadní význam má vysoká odrazivost infračerveného světla, cituje autorka.*

Úvodní foto: Víceúčelový dron AgEagle ve tvaru křídla může pracovat až devadesát minut Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down