Nové riziko pro pěstování slunečnice v Evropě

Nosatec Cylindrocopturus adspersus je původním severoamerickým druhem, který byl v roce 2020 poprvé zaznamenán v Evropě. Protože je v původních oblastech výskytu považován za významného škůdce slunečnice, v případě jeho dalšího šíření na evropském kontinentu by i zde mohl působit škody v porostech této hospodářsky významné plodiny. Informuje o tom v časopise Úroda (4/2023) Dr. Ing. Zdeněk Chromý z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Brouk Cylindrocopturus adspersus z čeledi nosatcovití (Curculionidae) je významným škůdcem slunečnice v Severní Americe, kde se vyskytuje na Velkých planinách (oblast v Kanadě a v USA s malým přesahem do Mexika; mezi Skalnatými horami na západě a řekou Mississippi na východě). V roce 2018 byl zaznamenán také jeden nález škůdce v Pákistánu. V listopadu 2020 byly poprvé nalezeny larvy škůdce v porostech slunečnice roční na evropském kontinentu, a to na Ukrajině (v Novotrojickém okrese v Chersonské oblasti).

Nosatec C. adspersus je v USA hlavním přenašečem houby Phoma macdonaldii, která způsobuje černou hnilobu stonků slunečnice. Několikaletá pozorování v Kansasu ukazují, že boj proti škůdci tuto chorobu účinně eliminuje. Dospělci vnášejí do rostliny spory houby, která se dále šíří stonkem v chodbičkách vytvořených žírem larev. Poléhání rostlin před sklizní je často způsobeno kombinací žíru larev a houbové hniloby, které společně oslabují stonek do té míry, že vítr nebo jiné stresové faktory rostlinu vyvrátí.

Více informací přináší dubnové vydání časopisu Úroda (4/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down