20.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované odrůdy jetelovin a trav

Registrace nových odrůd proběhla na základě zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin, ve znění pozdějších předpisů (zákon o oběhu osiva a sadby). Všechny nové odrůdy zákonné podmínky pro registraci splnily.

Celý sortiment nově registrovaných odrůd popisuje v Úrodě č. 9/2021 Ing. Pavel Říha (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Zkušební stanice Hradec nad Svitavou). Mezi novinky patří například následující odrůdy:

 

Jetel luční

Euphoria

Odrůda vyšlechtěná a udržovaná firmou DLF Seeds, s. r. o.

Euphoria je diploidní, středně raná odrůda, méně odolná proti poléhání. Lodyha je středně dlouhá, středně tlustá, listy jsou krátké až středně dlouhé, úzké až středně široké. Jarní růst je rychlý, rychlost obrůstání po sečích středně vysoká.

Odrůda je středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí jetelovin. Výnos zelené hmoty je v prvním a druhém užitkovém roce velmi vysoký, výnos suché hmoty v prvním a druhém užitkovém roce vysoký.

Štírovník růžkatý

Cornuto

Odrůda vyšlechtěná a udržovaná firmou SEED SERVICE s. r. o.

Cornuto je raná až středně raná odrůda. Stonek je středně dlouhý až dlouhý, listy středně dlouhé až dlouhé, středně široké, květenství barvy žluté. Jarní růst je rychlý, rychlost obrůstání po sečích středně vysoká až vysoká. Odrůda je středně odolná až odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí jetelovin.

Výnos zelené a suché hmoty je v prvním a třetím užitkovém roce vysoký, ve druhém užitkovém roce středně vysoký.

Trávy – pícní odrůdy

Bojínek luční

Provod

Odrůda vyšlechtěná a udržovaná firmou OSEVA UNI, a. s.

Provod je hexaploidní, raná odrůda pro luční využití. Jarní růst je rychlý, hustota obrůstání po sečích středně vysoká. Odrůda je středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí trav.

Výnos zelené hmoty je ve všech užitkových letech středně vysoký. Výnos suché hmoty je v prvním a druhém užitkovém roce vysoký, ve třetím užitkovém roce středně vysoký.

Festulolium

Betria

Odrůda vyšlechtěná a udržovaná firmou DLF Seeds, s. r. o.

Betria je tetraploidní, pozdní odrůda pro luční využití. Jarní růst je středně rychlý, hustota obrůstání po sečích středně vysoká. Odrůda je středně odolná proti poléhání, středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí trav a rzivostmi trav.

Výnos zelené hmoty je v prvním a druhém užitkovém středně vysoký, ve třetím užitkovém roce vysoký. Výnos suché hmoty je v prvním užitkovém roce středně vysoký, ve druhém a třetím užitkovém roce vysoký.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down