28.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrovaná odrůda jarního máku setého

Velmi významnou plodinou našeho zemědělství je tradiční olejnina mák setý. V pěstování konzumního máku zaujímá Česká republika roli největšího světového pěstitele, následována je Tureckem. Pěstují se především domácí a slovenské odrůdy s modrou barvou semene. V roce 2018 na jaře byla registrována slovenská odrůda MS Harlekyn s modrou barvou semene.

Zkoušení v pokusech pro užitnou hodnotu probíhalo v letech 2015 a 2016. Tato odrůda byla registrována po dvou letech zkoušení vzhledem k velmi dobrým výsledkům ve výnosu semene.

MS Harlekyn

Středně raná modrosemenná odrůda určená pro produkci semene pro potravinářské účely a makoviny pro farmaceutický průmysl. Rostliny jsou středně vysoké.

Odrůda je méně až středně odolná proti napadení pleosporovou hnědou skvrnitostí máku na listech a středně odolná proti napadení pleosporovou hnědou skvrnitostí máku v tobolkách, středně odolná až odolná proti napadení plísní máku. Odrůda typu slepák, výskyt hleďáků nízký. V rámci sortimentu modrosemenných odrůd výnos semene vysoký, výnos makoviny středně vysoký a výnos morfinu vysoký. Hmotnost tisíce semen středně vysoká až vysoká. Obsah oleje v semeni je středně vysoký. Obsah morfinu v makovině je středně vysoký až vysoký.*

Významné hospodářské vlastnosti nově registrované odrůdy MS Harlekyn  této odrůdě naleznete v článku Ing. Petra Zehnálka z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Hradec nad Svitavou v ÚRODĚ č. 2/2019, str. 54.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down