29.11.2024 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové poznatky o erozní účinnosti deště

Vodní eroze, způsobená především dešťovými srážkami, patří mezi nejrozšířenější formy degradace půdy. Ochrana půdy před erozí je klíčová nejen pro zachování zemědělské produkce, ale i pro zajištění stability ekosystémů. V posledních dekádách dochází v klimatických podmínkách střední Evropy k významným změnám charakteru srážek. Klimatická změna s sebou nese dlouhá období sucha, ale i nárůst intenzity a frekvence přívalových dešťů. Tyto intenzivní srážky mají vysokou kinetickou energii, což vede k destrukci půdních agregátů a odplavování půdních částic.

Větru a dešti není možné poručit. Je tedy nezbytné, aby se zemědělci a správci krajiny zaměřili na vývoj a realizaci účinných preventivních opatření pro ochranu půdy před erozí. Použití Univerzální rovnice ztráty půdy (USLE) a dalších modelů umožňuje předpovídat místo a míru rizika výskytu erozních jevů a navrhovat vhodná opatření pro minimalizaci erozních škod.

Význam faktoru erozní účinnosti deště

Univerzální rovnice ztráty půdy (USLE), je jedním z nejdůležitějších nástrojů pro kvantifikaci vodní eroze. Tato rovnice je schopna určit průměrnou dlouhodobou ztrátu půdu v t/ha/rok způsobenou dešťovými srážkami. Bere v úvahu sílu a intenzitu deště, tedy to, jak velký potenciál mají srážky k eroznímu narušení půdy. Dále se zaměřuje na vlastnosti půdy samotné, zejména na to, jak snadno erozním účinkům deště podléhá. Rovnice také zohledňuje terénní podmínky, jako je délka a sklon svahu, které ovlivňují, jak rychle voda stéká po povrchu a kolik půdy s sebou může odnést. Významnou roli hraje i půdní pokryv a způsob hospodaření, protože vegetace zpomaluje proudění vody a tím zmírňuje erozi. Kromě toho USLE bere v úvahu i již realizovaná ochranná opatření, která mohou erozi výrazně omezit.

Zcela zásadní je přitom vliv samotných dešťů, který do rovnice USLE vstupuje prostřednictvím tzv. R faktoru, jako jedné z násobených hodnot rovnice. Tento faktor je ukazatelem dešťové erozivity, tedy schopnosti deště způsobit erozi půdy a zohledňuje jak množství, tak i intenzitu dešťových srážek a jejich kinetickou energii. V posledních letech došlo v oblasti stanovování R-faktoru k významnému pokroku, a to jak z hlediska přesnějšího měření srážek a jejich parametrů (intenzity), tak i z hlediska automatizovaného vyhodnocování získaných dat. Nové studie přinášejí cenné poznatky o tom, jak se mění charakter srážek v kontextu jejich erozivních účinků i jak lze tyto změny lépe predikovat v budoucnu.

Nové metodické postupy a výsledky v ochraně půdy před vodní erozí jsou součástí metodiky s názvem Ochrana zemědělské půdy před erozí, která vznikla jako hlavní výstup projektu TAČR SS05010161 „Zavedení nových metodických postupů v ochraně půdy před erozí“ řešeného v letech 2022 a 2023 konsorciem sedmi partnerů. Tato metodika se detailně zaměřuje na problematiku vodní eroze a její dopady na zemědělskou půdu a vodní zdroje. Analyzuje příčiny a formy vodní eroze, včetně hodnocení míry degradace půdy a vlivu na úrodnost. Zmiňuje též hrozby, které eroze představuje pro kvalitu vodních zdrojů a zastavěná území.*

Detailnější informace naleznete v příspěvku autorského kolektivu v cele s doc. Ing. Hanou Středovou, Ph.D. z Mendelovy univerzity v Brně, který byl zveřejněn v Úrodě č. 11/2024 na str. 60.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down