22.06.2020 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové postupy v hnojení rostlin ve vztahu ke změně klimatu

Průběh počasí s častými jarními přísušky v posledních letech upozornil na řadu problémů v uplatňovaných systémech hnojení rostlin, které bude třeba při obdobných povětrnostních podmínkách v příštích letech řešit. Dosud běžně používané postupy v hnojení budeme postupně inovovat a mnohem více se zaměříme kromě výživy rostlin také na vliv aplikace hnojiv na kvalitu půdy a její povrchovou strukturu. Ta má rozhodující roli při infiltraci vody ze srážek do půdy. Změna klimatu si vyžádá také změny v technologiích zpracování půdy, na které budou navazovat inovované postupy v hnojení rostlin.

Příspěvek Ing. Pavla Růžka, CSc., a kol. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně pojednává o změně obsahu organické hmoty v půdě (Corg) při jejím různém zpracování. Potvrzuje odborné praxi známou věc, že orba zvyšuje rozklad organické hmoty (oproti konzervačním postupům). "Z výsledků dlouhodobého polního pokusu s různým zpracováním půdy od roku 1995 na stanovišti v Praze-Ruzyni (hnědozem) vyplývá, že k největšímu zvýšení obsahu Corg v půdě došlo u půdy bez zpracování s mulčem, následovalo minimální zpracování do hloubky 10 cm a jen velmi nízký nárůst v půdní vrstvě 20–30 cm byl zjištěn po orbě. Po více než 20 letech polního pokusu se v půdní vrstvě 0–30 cm u minimálního zpracování půdy zvýšil obsah organického uhlíku v porovnání s orbou přibližně o 10 t C/ha a u půdy bez zpracování o 15 t C/ha."

Článek v Úrodě č. 6/2020 na str. 38 shrnuje další zajímavé výsledky a navrhuje některá opatření pro lepší adaptaci na sucho.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down