Nové mořidlo proti vločkovitosti i stříbřitosti

Nové mořilo brambor, které působí nejen proti vločkovitosti hlíz, ale také proti stříbřitosti slupky bramboru, uvádí na trh společnost Bayer.

Informovala o tom včera na semináři ve Stříteži zástupkyně firmy Ing. Jana Doubková. Mořidlo Monceren Pro, které bylo zaregistrováno v minulém roce, obsahuje dvě účinné látky: kontaktní pencykuron (250 g/l) a systemický prothiokonazol (8 g/l). Při moření proti původci vločkovitosti hlíz (Rhizoctonia solani) je registrována dávka 0,6 l/t, pokud se přípravek aplikuje při výsadně do brázdy, používá se dávka 1,5 l/ha.
Pro moření proti stříbřitosti slupky bramboru (Helminthosporium solani) je registrována dávka 0,8 l/t.

Etiketa dále pro moření uvádí, že se přípravek aplikuje formou ULV postřiku na hlízy tak, aby byl pokryt pokud možno celý jejich povrch. Ošetření se provádí na jaře při vyskladňování hlíz z bramborárny a při přípravě pro výsadbu. Vhodné jsou válečkové dopravníky, které umožňují otáčení hlíz. Na dopravník se připevní povolené postřikovací zařízení, které musí být seřízeno tak, aby postřikovací kužel pokryl celou plochu dopravníku. K zabránění eventuálního úletu postřikové jíchy je třeba zařízení vybavit protiúletovým krytem. Moření hlíz do zásoby – i u sadby raných brambor určených k předklíčení je možné. Přípravek se ředí zpravidla 2 l vody na 1 t sadby brambor. Co se týče aplikace při výsadbě do brázdy, ošetření se provádí během výsadby brambor povolenými aplikátory umístěnými na sázeči. Příslušné množství přípravku zředěné 60–80 l vody/ha se aplikuje na hlízy padající do brázdy.
Na semináři se hovořilo také o vlastnostech zmíněných chorob, účinnosti herbicidů do brambor a dalším sortimentu přípravků společnosti Bayer.*

Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down