30.01.2024 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové fungicidy i odrůdy řepky

Dva nové fungicidy představila na semináři v Nymburku společnost BASF. Jedná se o Pictor Revy a Daxur. Oba mají využití v obilninách, první zmíněný ale bude firma směřovat především do řepky. Nově jsou v sortimentu také dva hybridy ozimé řepky: Hermann a Cheeta.

V letošním roce končí fungicid Pictor, nahrazuje ho Pictor Revy, uvedl na semináři společnosti BASF spol. s r. o., její zástupce Ing. Marek Šmika. Pictor Revy (Boscalid 200 g/l, mefentrifluconazole 100 g/l) je fungicid aktuálně registrovaný do trojice plodin v dávce 0,6–1 l/ha. V pšenici je určen proti stéblolamu pšenice a braničnatce pšeničné, v řepce olejce proti hlízence obecné, alternáriové skvrnitosti brukvovitých a padlí brukvovitých. Třetí plodinou je slunečnice, kde je určen proti fómě, hlízence a některým dalším chorobám, vyplývá z registru.
V této sezóně uvádí firma na trh fungicid Daxur (kresoxim-methyl 150 g/l, mefentrifluconazole 100 g/l). Registrován je do čtyř obilnin v dávce 0,6–1 l/ha. V pšenici je určen proti braničnatce pšeničné, padlí travnímu, rzi pšeničné a stéblolamu. U ječmene má registraci proti hnědé skvrnitosti ječmene a rzi ječné, v žitě proti rzi žitné a v tritikale proti rzi žitné a braničnatce pšeničné. Ing. Václav Nedvěd, Ph.D., ze společnosti BASF, který přípravek představil, zdůraznil jeho dlouhou a stabilní účinnost za každého počasí a AgCelence efekt. Kromě toho nemá omezení při aplikaci v ochranném pásmu zdrojů podzemní a povrchové vody.

Dva nové hybridy řepky

Dvě nové odrůdy ozimé řepky v sortimentu představil zástupce společnosti BASF Ing. Roman Sýkora. Hermann je hybrid registrovaný v roce 2021 v Německu. Z podkladů vyplývá, že nese gen Rlm7 a je tolerantí vůči TuYV. Ing. Sýkora zdůraznil jeho plasticitu a dodal, že je ho lze využít ve všech oblastech pěstování. Vhodný je pro setí do mulče s důrazem na hloubku zásevu.
Druhou novinkou je Cheeta. Také v tomto případě se jedná o hybrid s tolerancí vůči TuYV a genem Rlm7. Registrovám byl v Německu v roce 2022. Ing. Sýkora u ní zdůraznil vynikající hospodaření s dusíkem a jeho využité v půdě. Odrůda je nižší a nepoléhá, má stabilně velmi dobrý zdravotní stav. Je vhodná do všech oblastí pěstování a také pro bezorebné technologie.*

Úvodní foto: Ing. Václav Nedvěd, Ph.D., ze společnosti BASF představil fungicid Daxur

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down