08.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové fungicidy do obilnin i řepky

Nové přípravky na ochranu rostlin, ale také stálice, prezentovala na výstavě Naše pole společnost BASF spol. s r. o. K novinkám patří například fungicid do obilnin Daxur, společnost připravuje také další fungicid do řepky. Odrůdy této plodiny si návštěvníci mohli prohlédnout také, včetně nejnovějšího výnosného materiálu Tuba.

Nabídku společnosti popsal její zástupce Ing. Stanislav Větrovský. Uvedl, že novým fungicidem pro příští sezonu je Daxur (kresoxim-methyl 150 g/l, mefentriflukonazol 100 g/l). Registrován je do pšenice, žita, ječmene a tritikale v dávce 0,6–1 l ha. Určen je proti listovým chorobám, konkrétně rzem, stéblolamu, braničnatce a padlí (v závislosti na konkrétní plodině.). Například pro pšenici je vhodné kombinovat Daxur v termínu T1, následovaný v T3 aplikací kombinace přípravků pod marketingovým názvem Osiris pack.

Vyřeší i rez plevovou

Jako stálice Ing. Větrovský označil přípravky Priaxor EC, Tango Flex, Osiris Pack a Revycare. Ošetření prezentovali na stanovišti na třech odrůdách pšenice, přičemž na kontrole bylo vidět celé spektrum různých chorob včetně rzi plevové. Tu Ing. Větrovský označil za celkem zásadní problém, který se objevoval po celé republice. Uvedl, že účinnost proti ní vykazuje například Priaxor EC, pokud se aplikuje preventivně a v plné dávce.
Dále poukázal na novou technologii Eeasy connect, jedná se o systém uzavřeného plnění postřikovačů pro ochranu obsluhy a životního prostředí. Základem jsou nové typy kanystrů se speciálním uzávěrem, který v kombinaci se zařízením na postřikovači umožní maximální ochranu operátora, který při plnění vůbec nepřijde do styku s chemickou látkou.

Nová výnosná řepka

Možnosti ochrany řepky si návštěvníci mohli prohlédnout v prezentaci odrůd InVigor. Použity byly přípravky Efilor, Pictor nebo letos zavedený fungicid Belanty, který je podle Ing. Větrovského vhodný především pro jarní ošetření porostů. Společnost BASF uvádí, že má nadstandardní účinnost na nejdůležitější jarní choroby řepky, tedy fomovou hnilobu, verticiliové vadnutí, cylindrosporiózu a černě. Ing. Větrovský naznačil, že příští rok budou chystat novinku pro ošetření řepky v období květu, půjde o fungicid proti hlízence.
Přehlídka odrůd řepky prezentovala stálice jako InV1170, ale také novinku Tuba. Společnost BASF k odrůdě uvádí, že se jedná o vítěze registračních pokusů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v letech 2019–2021. Hybrid nese gen odolnosti Rlm7, je tolerantní vůči TuYV a odolná vůči pukání šešulí. Vyniká plasticitou, vysokým výnosem a je vhodný do všech oblastí pěstování.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down