18.11.2014 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová značka kvality hybridů kukuřice

Pátý ročník akce Slunečník byl ve znamení nové technologie pěstování kukuřice PowerCell 2015. Zájemci mohli zhlédnout nabídku odrůd kukuřice, slunečnice, čiroku, ale i cukrové řepy. Společnost Syngenta Czech s. r. o. nabízí kromě osiva významných zemědělských plodin i přípravky na jejich ochranu a reaguje tak na veškeré požadavky pěstitelů.

Společnost Syngenta provádí již několik let výživářské pokusy, které dokazují lepší stravitelnost buněčných stěn (neutrálně detergentní vlákniny – NDF) silážních hybridů. Aby se zemědělci dokázali snadněji orientovat v sortimentu krmiv pro mléčný skot, vytvořili zástupci Syngenta značku kvality pro hybridy silážní kukuřice – PowerCell.

Hybridy uváděné pod touto značkou garantují podle plodinového manažera Stano Rajtára z firmy Syngenta výjimečnou stravitelnost buněčných stěn a vyšší produkci mléka z kukuřičné siláže. Výhodou je podle něj i široké sklizňové okno s nižší signifikací stonku a vysoká koncentrace energie v širším časovém horizontu. Optimální sestavení krmné dávky pro přežvýkavce snižuje riziko acidóz u dojnic a zabezpečuje vyšší příjem sušiny. „Díky vyšší stravitelnosti buněčných stěn je rychlejší dynamika rozkladu vlákniny a kratší doba zdržení substrátu ve fermentoru bioplynových stanic. To znamená, že při stejném čase zachování hmoty ve fermentoru potřebujeme menší množství substrátu PowerCell hybridu pro výrobu stejného množství metanu,“ vysvětlil Stano Rajtár.

Zrnové a silážní hybridy kukuřice

Z portfolia hybridů kukuřice byly představeny novinky i dobře známé stálice.

  • SY Kairo (FAO 240)

Hybrid SY Kairo je vhodný pro ranou sklizeň, má tvrdý typ zrna. Tento tříliniový hybrid se stal nejprodávanějším materiálem společnosti Syngenta. Je určený k výrobě vysoce kvalitní silážní hmoty pro výživu dojnic a vysokou produkci bioplynu pro bioplynové stanice. Patří mezi hybridy s PowerCell technologií.

  • SY Comandor (FAO 240)

Další hybrid vhodný pro pěstování jak na siláž, tak na zrno je SY Comandor. Má vysokou stravitelnost buněčných stěn a široké sklizňové okno bez kvalitativních ztrát zejména díky nové technologii PowerCell.

  • SY Campona

Novinkou pro rok 2015 je letos registrovaný hybrid SY Campona. Má mohutnou kořenovou soustavu a erektivní postavení listů. Podle zástupců Syngenta vyniká vysokou stravitelností vlákniny pro skot i bioplynové stanice.

  • SY Nickel

Materiál SY Nickel je ranější, ale i tak dosahuje výnosů vyšších FAO skupin. Navíc velmi dobře ztrácí vodu, očekává se vysoká ekonomika jeho pěstování.

  • NK Symba (FAO 300)

Chladnějším obdobím v prvních fázích růstu dobře odolává zrnový hybrid NK Symba. Předností je i jeho adaptace v různých úrovních agrotechniky a hnojení, má velmi dobrou toleranci k suchým podmínkám pěstování.

Stálice mezi hybridy kukuřice

  •  NK Lucius

Zrnový hybrid NK Lucius s FAO 340 náleží do středně raného sortimentu a je ideální pro oblast jižní Moravy. Jde o hybrid s vyšším vzrůstem. Jeho zrno je schopné velmi rychle uvolnit vodu a 18 až 20 řad zrn na klasu zabezpečuje nadprůměrné výnosy.

  • NK Thermo

Nejprodávanějším materiálem sortimentu zrnové kukuřice firmy Syngenta je hybrid NK Thermo. Jde o hybrid, který dobře prospívá i v suchých podmínkách a dobře reaguje na intenzifikační faktory.

  • NK Dolar

Dobře snáší teplé a suché podmínky. Stano Rajtár ho doporučil pěstovat pro výrobu silážní hmoty, LKS i CCM a upozornil pěstitele, aby kvůli mohutným rostlinám, které potřebují pro svůj vývoj dostatečný prostor, nepřekračovali doporučené výsevky.

  • NK Octavius

Velký zájem byl letos o hybrid NK Octavius, který v letech 2013 a 2015 dosáhl v Maďarsku výborných výsledků. Jeho předností je mohutná kořenová soustava a velmi rychlý počáteční růst. Stano Rajtár přislíbil dostatek osiva tohoto hybridu s FAO 380.

Účinná ochrana porostu

Návštěvníci polního dne byli seznámeni se systémem ošetření kukuřice. „Ochrana kukuřice začíná mořením osiva. Vhodným přípravkem je například Maxim XL 035 FS. Jako alternativu za suspendované neonikotinoidy lze použít přípravek Force 20 CS obsahující účinnou látku tefluthrin,“ řekl Stano Rajtár. Z preemergentních přípravků doporučil Gardoprim Plus Gold a Lumax, pro časně postemergentní zásah zvýhodněný balíček Callisto Extra Pack, který je určen na ničení celého spektra jednoděložných a dvouděložných plevelů, včetně vytrvalých a přerostlých. Novinkou je dvousložkový systemický fungicid do kukuřice s kurativním a preventivním účinkem Quilt Xcel. Přípravek umožňuje maximalizovat výnosový potenciál kukuřice, podporuje odolnost rostlin vůči stresu, snižuje obsah mykotoxinů a prostřednictvím podpory fyziologických procesů v rostlině.

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down