23.11.2017 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová technologie ošetření komodit je úspěšná

Ošetření skladovaných komodit v silech pomocí dusíku, který zahubí všechna stadia škodlivého hmyzu, se po několikaletém testování ukázalo jako spolehlivé a účinné.

Hovořilo se o tom v úterý na semináři v podniku Podravka – Lagris, a. s., který novou technologii ve svých silech testoval. Pro tuzemské podmínky ji přizpůsobili Ing. Radek Aulický, Ph.D., a Ing. Václav Stejskal, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Na projektu se podílel také DDD Servis, spol. s r. o.
Technologie spočívá v tom, že silo, které je kvalitně utěsněné, se odshora plní dusíkem tak, aby  v něm koncentrace tohoto plynu dosáhla minimálně 99 %. Protože ale koncentrace může klesat například v důsledku netěsností nebo difuze kyslíku ze zrna, silo se dále dusíkem promývá. Tím se trvale zaručí potřebná koncentrace tohoto plynu. V závislosti na komoditě se řízená atmosféra udržuje v sile zhruba deset dnů tak, aby byla zaručena likvidace všech škůdců a jejich stadií. Potřebný čas závisí také na teplotě, pokud je vyšší, škůdci přežívají kratší dobu.
Ve skladech je obvyklé komodity ošetřovat fosforovodíkem. To ale přináší některé problémy. Na aplikaci je potřeba pozvat speciální firmu, látka je silně toxická a zvláště v teplých zemích, kde se ošetřuje častěji, se začíná objevovat výrazná rezistence hmyzu. Existují i další plyny, které lze využít, například oxid uhličitý. Také on je rizikový, i když by pro ošetření stačila nižší koncentrace. Kromě jiného má narkotizační účinky, klesá k zemi a zaplňuje kapsy a níže umístěné prostory, při vypuštění většího objemu najednou může vytvářet putující oblak, který se může usadit i v relativně vzdálené oblasti a způsobit problémy. Dusík taková omezení nemá a navíc se velmi rychle rozptyluje, pro personál i okolí proto nepředstavuje žádné riziko. Oproti ošetření fosforovodíkem se při využití této technologie ušetří zhruba polovina nákladů na kilogram komodity, zaznělo na semináři.
Během tří let se do výzkumu a vývoje technologie investovalo 25 mil. Kč, zčásti také ze zdrojů Národní agentury pro zemědělský výzkum. Jak upozornil technologický ředitel firmy Podravka - Lagris Ing. Vlastimil Kolář, pro balenou produkci je specifické, že každý jeden výrobek má svého kontrolora – spotřebitele. Přitom ale platí, že v zabalených produktech může být napadení bodové, a velmi těžko se proto se odhaluje. Dodal také, že na produkci, kterou v minulých letech ošetřili novou technologií s využitím dusíku, neměli žádnou reklamaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down