Nová odrůda ozimého ječmene

V poslední době stoupá zájem o registraci odrůd ozimého ječmene. V letech 2005 až 2010 bylo každoročně do prvního roku státních odrůdových zkoušek přihlášeno okolo 25 nových odrůd ozimého ječmene. Od roku 2006 jsme zaznamenali nárůst přihlašovaných odrůd. Na podzim 2015 bylo do prvního roku přihlášeno rekordních 39 odrůd, čímž byl předstižen jarní ječmen.

Po prvním a druhém roce řada odrůd ukončí zkoušení z důvodu nedostatečného výnosu, menší odolnosti proti některé chorobě či poléhání. U ozimého ječmene je rovněž důležitá odolnost proti vyzimování. Poslední tři zimy byly ale natolik mírné, že se odolnost odrůd nemohla v přirozených podmínkách projevit a informaci o odolnosti či náchylnosti odrůd poskytují pouze speciální testy. Vývoj počtu přihlášených a následně registrovaných odrůd v posledních letech ukazuje graf. Za posledních deset let se do registrace zařazovalo od 32 do 37 odrůd jarního ječmene. Pouze v roce 2016 se přihlásilo jen 29 odrůd – o deset měně než odrůd ozimého ječmene.

Ve zkušebním roce 2014/2015 byly ve třetím roce zkoušek pouze čtyři odrůdy – tři dvouřadé a jedna víceřadá, která byla zkoušená pod pracovním označením KW 6-130. Tato odrůda byla zaregistrována pod názvem KWS Kosmos.

Ing. Olga Dvořáčková

ÚKZÚZ

 

Více o této odrůdě ve Farmáři č. 8/2016.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *