Nová legislativa pro ekologické zemědělství

V současné době se na úrovni Evropské unie připravuje nová legislativa pro ekologické zemědělství. Uvedl to Ing. Martin Leibl, Ph.D., z ministerstva zemědělství včera na semináři k ekologickému zemědělství. Ten proběhl na výzkumné stanici České zemědělské univerzity v Uhříněvsi.

Navrhované změny se budou týkat mnoha oblastí ekologického zemědělství. Například by mohla zmizet povinnost kontrolovat podnik alespoň jednou ročně a podniky ke kontrole by se vybíraly na základě analýzy rizik. Další návrhy se týkají přechodného období. Zcela zakázán by mohl být souběh ekologického a konvenčního zemědělství, navrženo je výrazné omezení výjimek na používání konvenčního osiva atd. Změny se dotknou i oblasti živočišné výroby. V současné době se také pracuje na Programu rozvoje venkova, který kromě jiného stanovuje dotace a s nimi související pravidla pro ekologické zemědělství v ČR. Pracuje se také na novém akčním plánu pro ekologické zemědělství. Jak Ing. Leibl dodal, v ČR hospodařilo k 31. 12. 2013 celkem 4060 farem v režimu ekologického zemědělství na výměře 493 394 ha, většina (411 015 ha) byly trvalé travní porosty. Počet výrobců biopotravin byl 493.

Součástí polního dne byly například také přednášky o vlivu původu osiva na výnos a přehled polních pokusů, které se věnovaly také vhodnosti jednotlivých odrůd obilnin pro ekologické zemědělství. Byly vidět například rozdíly v odrůdové odolnosti vůči rzím, v poškození kohoutkem atd. Tyto problémy se například vůbec netýkaly pšenic jednozrnky a dvouzrnky.  Rozsáhlý pokus sledoval výsledky různého pěstování brambor.*

ekozem1 ekozem(dab)_9999_112 ekozem2

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down