Nová biologická ochrana vinné révy

Společnost Bayer uspořádala v Hnanicích, Hustopečích a Dubňanech na jižní Moravě cyklus vinařských seminářů, které měly pěstitele vinné révy upozornit na novinky v oboru. Přednášky se věnovaly novému fungicidu Serenade ASO i portfoliu přípravků na ochranu révy vinné, které společnost Bayer s. r. o. na českém trhu nabízí.

Pro společnost Bayer je stěžejní segment fungicidů, který v roce 2017 u révy vinné poklesl o 6 %. Herbicidy loni zůstaly na stejné úrovni a objem insekticidů je z hlediska objemu spíše minoritní, stoupl však o 50 %. „Na celkovém trhu s pesticidy do révy vinné držíme vedoucí pozici. Biologická ochrana navýšila svůj podíl v oblasti ochrany révy vinné na 5,8 % a v hlavní fungicidním segmentu Bayer s tržním podílem 29 % svou pozici udržel,“ konstatoval Ing. Havlíček ze společnosti Bayer s. r. o.

Následně představil  nový biofungicid a baktericid do širokého spektra plodin – Serenade ASO. Má formulaci vodní suspenze – ASO.  Základem je specifický kmen bakterie běžný ve vzduchu, vodě i půdě – Bacillus subtillis QST 713. „Při foliární aplikaci působí lipopeptidy jako fungicid a baktericid – narušují buněčné stěny hub a bakterií. Část lipopetidů dokáže blokovat syntézu proteinů a tvorbu buněčných stěn a účinkuje proti Clavibacter, Pseudomonas, Erwina a Xanthomonas. Použitím přípravku Serenade ASO se zvyšuje přirozená obranyschopnost rostlin tím, že se stimulují biochemické obranné mechanismy, a tak přispívá ke zvýšené odolnosti rostlin vůči houbovým a bakteriálním patogenům a abiotickým stresům,“ informoval zástupce Bayer s. r. o.

Ing. Havlíček doporučil používat přípravek Serenade ASO zásadně preventivně před rozvojem choroby maximálně šestkrát dávku 4–8 l/ha v intervalu pěti až deseti dnů a aplikovat za sucha, tři až čtyři hodiny před deštěm, protože srážky hodinu po aplikaci snižují účinnost až o 30 %. Nový přípravek Serenade ASO účinkuje proti plísni šedé a octové hnilobě hroznů. Přípravek podle něj neovlivňuje procesy kvašení a odbourávání kyselin. Očekává se jeho registrace i proti padlí.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *