05.12.2022 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

No-till a jeho význam na Ukrajině

Mikhail Ivanovič Draganchuk je známý ukrajinský zemědělec, bloger a specialista na technologii no-till, organizátor mezinárodní konference NTLAB. Od roku 2006 hospodaří bez zpracování půdy na ploše 1400 hektarů. Hovořil jsem s ním o problémech s větrnou erozí, o častějším výskytu prachových bouří a o tom, jak degradaci půdy zabránit s pomocí no-till technologie.

Co je no-till?

No-till je technologie, při které se semena sejí do půdy, která neprošla žádným zpracováním, a na jejím povrchu zůstávají rostlinné zbytky předchozí plodiny. Termín no-till v překladu z angličtiny znamená "nezpracovávat". Technologie vylučuje nejen orbu, ale i jiné druhy mechanického zpracování pro vytvoření seťového lůžka a zapravení rostlinných zbytků. Velmi důležitou vlastností této technologie je nenarušená půdní struktura. Zároveň nejsou narušeny přirozené procesy probíhající v půdě.

Rostlinné zbytky na povrchu půdy jsou také jedním z nejdůležitějších rozlišovacích znaků této technologie. A čím více jich bude – tím lépe. Hlavně proto, že umožňují udržet vlhkost v půdě a chránit ji před erozí.

Jak moc je no-till na Ukrajině rozšířen a v jakých podmínkách se s ním můžeme setkat?

No-till je na Ukrajině pro mnoho farmářů spíše novou technologií, protože všechno nové si velmi těžko razí svou cestu, zvláště v zemědělství. Zemědělství je jedním z nejkonzervativnějších typů podnikání, lidé často spoléhají na zkušenosti a praxi předchozích generací a je pro ně složité něco měnit. Přesná statistika pro Ukrajinu není, ale myslím si, že je to kolem 5–10 % rozlohy orné půdy.

Pokud se k těmto 10 % přiblížíme, kde na mapě Ukrajiny najdeme největší koncentraci využití technologie no-till?

Především tam, kde není dostatek vláhy, jsou to jižní a jihovýchodní oblasti. Kvůli klimatickým změnám již nyní vidíme prašné bouře nejen v jižních oblastech Ukrajiny, ale také v severních, proto se ochrana půdy před větrnou erozí a zachování vody v půdě stávají naléhavými problémy na celé Ukrajině.

Odmítnutím zpracování půdy umožňíme zastavit její degradaci, což je velký problém bez ohledu na to, kde se farma nachází. Buď jde o větrnou erozi, která je na jihu velmi častá, nebo o vodní erozi v regionech, kde je hodně srážek. Kdybych po přechodu na no-till nezískal nic, ale zastavil degradací půdy, stálo by to za to jen kvůli tomu.

Celý rozhovor, který zpracoval Semen Lysytskyi, student České zemědělské univerzity v Praze, připravujeme do týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down