22.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší sklizeň prospěje cenám

Letošní 32. Bramborářské dny přinesly jako tradičně přehled klíčových informací spojených s oborem. Hovořilo se o vývoji ploch a produkce v zemích Evropské unie, o změnách v legislativě a dotační politice. Zazněly také informace ke karanténním škodlivým činitelům.

Informace ke stavu bramborářství v České republice poskytl Ing. Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu. Uvedl, že v České republice byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos bramborami osázena plocha 27 645 ha, což je o 1205 ha méně než v minulém roce. Na domácnosti připadá necelých 6000 ha, na zemědělský sektor 21 680 ha. Konzumní brambory se pěstovaly na ploše 13 837 ha, brambory na výrobu škrobu na 5300 ha a sadba na 2543 ha. Pokles nastal u všech užitkových směrů, nejvíce u užitkových brambor. Očekávaná produkce podle zářijového odhadu ČSÚ dosáhne 614 000 t při průměrném výnosu 28,32 t/ha. Podle Ing. Králíčka je zřejmé, že menší propad bude u ranobramborářů, větší na Vysočině, kde byly porosty poškozeny červencovým a srpnovým suchem.

Průměrná ekonomické sezóna

Stejně jako minulá, i letošní sezona bude z ekonomického pohledu pro většinu bramborářům patřit podle Ing. Králíčka k těm snad průměrným. I přes růst vstupů bylo navýšení farmářských cen u konzumních brambor minimální. Výjimkou tedy nejsou prodeje za podvýrobní ceny. Výrobní cena jednoho kilogramu brambor se pohybuje na úrovni zhruba čtyř korun a kvůli růstu nákladů je potřeba počítat s jejím razantním navýšením. Ing. Králíček připomněl, že pěstitelé brambor letos dostali mimořádnou podporu ve výši 50 mil. Kč., tedy zhruba 5000 Kč/ha konzumních brambor. Podporu zajistilo ministerstvo zemědělství (MZe). I tentokrát bude potřeba dovézt část spotřeby brambor ze zahraničí, protože naše soběstačnost kolísá na úrovni 75 %. Doveze se zhruba 150 000 t brambor za sezónu.

Ing. Králíček tak shrnul činnost svazu. Upozornil, že podpora na konzumní brambory je letos naposledy, podpora brambor na produkci škrobu je součástí strategického plánu a v novém období 2023–2027 prakticky zůstane zachována ve výši podobné jako dosud. Co se týče integrované produkce konzumních brambor, snaha svazu o zavedení je dlouhodobá, aktuálně probíhají jednání na MZe a připravuje se společný přepis pro více plodin s názvem Integrovaná produkce zeleniny, jahodníku a brambor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down