11.07.2017 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Německo očekává u obilnin sklizeň na loňské úrovni

Podle informací ze začátku července očekává Německý zemědělský svaz sklizeň obilnin na úrovni minulého roku. Výnos snížily značné výkyvy počasí. Jak uvedl prezident svazu Joachim Rukwied při zahájení sklizňových prací, u porostů obilnin a řepky jsou zřetelné regionální rozdíly. Svaz očekává sklizeň obilnin ve výši zhruba 45 mil. tun, která se téměř neliší od loňských 45,4 mil. tun. Hodnota ale nedosáhne průměru let 2012-2016, který leží na 47,9 mil. t.

Horko a sucho v posledním období nicméně především u pšenice přinášejí určitou nejistotu při odhadu výše sklizně. Teprve sklizeň ukáže, nakolik se místy extrémní počasí v červnu podepsalo na kvalitě nejen pšenice, ale také řepky a jarních obilnin. Joachim Rukwied konstatoval, že na velkých plochách Německa se v porostech dají rozeznat škody způsobené suchem. Právě ozimá pšenice by mohla utrpět jak na kvalitě, tak na výnosu. Vzhledem k tomu, že je s 3,2 mil. ha v Německu nejdůležitější pěstovanou obilninou, bude její výnos rozhodujícím faktorem pro výši celkové sklizně obilnin. Pěstební plocha obilnin je v Německu s 6,25 mil. ha letos mírně nižší než loni (6,32 mil. ha) a vzhledem k očekávanému mírně vyššímu průměrnému výnosu 7,3 t/ha se neočekává nárůst celkového sklizeného objemu.
Co se týče ozimé řepky, svaz očekává sklizeň ve výši téměř 4,7 mil. t. Očekávaný průměrný výnos by se měl pohybovat kolem 3,6 t/ha, což je méně než pětiletý průměr (3,9 t/ha). Je to důsledek regionálně zvýšeného tlaku nemocí a škůdců, nočních mrazů v dubnu, které zasáhly řepku v květu, a také sucha v závěru vegetace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down