02.10.2023 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Německá vláda vyzvala k zákazu glyfosátu v EU

Německo se zasazuje o konec používání glyfosátu v Evropě. Informovalo o tom Spolkové ministerstvo výživy a zemědělství s tím, že ke kroku vyzvala německá vláda. Obhajuje ho ochranou biologické rozmanitosti a varovala před její nejednotnou úrovní v EU.

Ministerstvo konkrétně u herbicidu považuje za problematické, že se účinná látka vstřebává prostřednictvím zelených částí rostliny, šíří se v ní a způsobuje odumření. „Rostliny tak přestávají být k dispozici hmyzu a dalším drobným živočichům jako životní prostor a zdroj potravy. Nepříznivě je ovlivněna také půda,“ uvádí konkrétně úřad v tiskové zprávě.

Chtějí udržitelné zemědělství

Evropská komise před nedávnem předložila státům EU návrh na obnovení registrace účinné látky glyfosát na dobu deseti let. Následně o návrhu diskutovaly členské státy dnes ve Stálém výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva. Německé ministerstvo uvádí, že na zasedání zdůraznilo, že povolení glyfosátu v EU musí skončit, dokud nebude možné vyloučit poškození biologické rozmanitosti jako základu udržitelného zemědělství. Kromě toho úřad varoval, že návrh Evropské komise může vést k tomu, že ochrana biologické rozmanitosti bude velmi nejednotná. „Je pravda, že návrh obsahuje podrobnější ustanovení pro obnovené registrace. Ta jsou však pro státy EU závazná pouze částečně. Nedošlo by tedy ani k harmonizaci pravidel, ani by komice nezajistila celkově vysokou úroveň ochrany,“ uvádí ministerstvo.

Spolková vláda se podle tiskové zprávy hlásí k deklarovanému cíli EU, kterým je udržitelnější a ekologičtější zemědělství, a tím i jeho vhodnost pro budoucnost. V souladu s evropskou Zelenou dohodou se proto německá vláda zavázala k zemědělské politice, která uznává a zohledňuje ochranu klimatu a biologickou rozmanitost jako základní předpoklady udržitelného zemědělství.

Hodnocení vlivu glyfosátu na zdraví lidí, zvířat a životní prostředí neidentifikovalo kritické oblasti, které by vzbuzovaly obavy. Uvedl to Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ve stanovisku, které vydal na začátku července. Zároveň připomněl, že v roce 2022 provedla Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) posouzení nebezpečnosti glyfosátu a dospěla k závěru, že nesplňuje vědecká kritéria pro to, aby byl klasifikován jako karcinogenní, mutagenní nebo reprotoxická látka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down