Některým herbicidům s glyfosátem skončí platnost

Herbicidním přípravkům s obsahem glyfosátu, které obsahují jako formulační přísadu ethoxylovaný amin loje (č. CAS 61791-26-2) končí platnost nejpozději ke konci roku 2017. Jedná se o 22 přípravků.

V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Jak uvádí, 21. srpna 2016 vstoupilo v platnost prováděcí nařízení Komise (EU) č. 2016/1313 ze dne 1. srpna 2016, kterým se mění prováděcí nařízení (EU) č. 540/2011, pokud jde o podmínky schválení účinné látky glyfosátu (dále jen „prováděcí nařízení EU“) v případě přípravků obsahujících ve formulaci ethoxylovaný amin loje, a to následujícím způsobem: V čl. 1 prováděcího nařízení EU se uvádí, že členské státy zajistí, aby přípravky na ochranu rostlin obsahující glyfosát neobsahovaly formulační přísadu ethoxylovaný amin loje (č. CAS 61791-26-2). Ústav dodává, že lhůty pro uvádění na trh a spotřebování nakoupených zásob těchto přípravků jsou uvedeny v on-line registru přípravků na ochranu rostlin. Konec platnosti z tohoto důvodu by se měl dotknout 22 přípravků, vyjmenovaných v tomto dokumentu. V případě, že byly pro uvedené referenční přípravky povoleny i souběžné obchody pro obchodní použití nebo vlastní potřebu, byla tato povolení zrušena také.

Z registru kromě toho vyplývá, že ke konci roku 2017 (u některých již dříve, zhruba v polovině roku) je ukončeno používání zhruba 130 z 262 přípravků na bázi glyfosátu a jsou zároveň povoleny do spotřebování zásob.  Také je zhruba k polovině měsíci června 2017 zakázáno je uvádět na trh. V těchto případech by ale zřejmě mohlo dojít k opětovné registraci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down