11.09.2017 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Největší pěstitelé cukrovky v EU zvýšili plochu

Plocha cukrové řepy v Německu letos vzrostla z loňských 334 500 ha na 385 000 ha. Uvedl to Hospodářský svaz cukru (Wirtschaftliche Vereinigung Zucker). Německý statistický úřad v dubnu evidovat plochu ještě vyšší, 403 800 ha, což by znamenalo nárůst o 20,7 %.

Svaz, který působí jako centrální organizace německého cukrovarnického průmyslu, to uvedl koncem minulého měsíce v prvním odhadu sklizně a produkce. Předpokládá, že se sklidí 31,5 mil. t bulev cukrové řepy, ze které se vyrobí 4,98 mil. t. cukru. To by byl oproti roku 2016 nárůst produkce o 23 %. Svaz upozorňuje, že podmínky sklizně a průběh počasí mohou výsledky ještě ovlivnit. Předseda svazu, Dr. Hans-Jörg Gebhard, konstatoval, že se pěstitelé cukrovky a cukrovarnický průmysl postavili globální konkurenci s vypršením kvót právě včas. Dodal, že vyzývají Evropskou komisi, aby podnikla kroky proti opatřením narušujícím obchod s ostatními producentskými zeměmi a narušení hospodářské soutěže prostřednictvím spřažených plateb v jiných zemích EU. Svaz dále uvádí, že rozšíření pěstebních ploch a s tím spojený nárůst produkce souvisejí s blížícím se zrušením kvót na cukr k 1. říjnu. Zrušením stávajících stropů prodeje na vnitřním trhu lze dovezené zboží nahradit místním cukrem, konstatuje svaz. Nová politika EU v oblasti cukru také umožňuje zvýšení evropského vývozu na světový trh.
Hospodářský svaz cukru byl založen v roce 1950. Sdružuje 30 231 pěstitelů cukrovky, čtyři producenty cukru a čtyři společnosti, které se zabývají importem a exportem cukru. Cílem svazu je podporovat společné hospodářské zájmy těchto tří odvětví a zastupovat je proti úřadům, dalším hospodářským oblastem a veřejnosti.
Největším pěstitelem cukrovky v EU byla v minulém roce Francie s 402 680 ha. Také tento stát zvýšil pěstební plochu na 468 000 ha, podle informací francouzského ministerstva zemědělství z dubna letošního roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down