Nejen fungicidní okénko do obilnin

Firma Bayer s. r. o. koncipovala demonstrační pokusy na výstavě Naše pole v Nabočanech jako přehlídku ochrany obilnin fungicidními přípravky od chorob pat stébel přes listový aparát po ošetření klasu. Nabídla také různé varianty herbicidní ochrany kukuřice.

Druhým rokem na trhu je moderní fungicid Boogie Xpro (bixafen 50 g/l, prothioconazole 100 g/l, spiroxamine 250 g/l) určený podle Ing. Petra Šmídy z firmy Bayer do nejlepších a nejvýkonnějších obilnin, na bonitní půdy i do velmi nemocných porostů, kde zajistí co největší výnosovou odezvu. „Boogie Xpro eliminuje základní chyby agronomů v determinaci chorob i načasování aplikace,“ informoval Ing. Šmída s tím, že aplikační okno je velmi široké od ochrany chorob pat stébel po ochranu klasů. Tento nový produkt přirovnal k univerzálnosti fungicidu Hutton (prothioconazole 100 g/l, spiroxamine 250 g/l, tebuconazole 100 g/l), kdy účinnou látku tebuconazole nahrazuje bixafen zajišťující dlouhodobost účinku a razanci. V neposlední řadě zapadá do antirezistentní strategie. „Boogie Xpro je v současnosti vlajkovou fungicidní lodí na ochranu listového aparátu, především do nejlepších pšenic,“ zdůraznil řečník.

Základním přípravkem firmy Bayer na ochranu listového aparátu obilnin a chorob pat stébel zůstává Hutton s dobrým poměrem cena a výkon. Na ochranu listového aparátu dále nabízí strobilurinový standard Delaro (prothioconazole 175 g/l, trifloxystrobin 150 g/l). „Zajímavé je, že s tímto přípravkem se dostává na hektar největší množství prothioconaziole,“ připomněl Ing. Šmída. Označil jej za nejlepší přípravek na trhu do ječmene proti skvrnitostem, vhodný je též do nejlepších pšenic podobně jako Boogie Xpro.

Pomyslnou střechou ve fungicidní ochraně obilnin je Prosaro 250 EC (prothioconazole 125 g/l, tebuconazole 125 g/l), určený proti klasovým fuzariózám. Zaujme širokou registrací napříč plodinovým spektrem vedle obilnin do máku, slunečnice, kukuřice i řepky.

Fungicidní ochraně obilnin sekundovala v demonstračních pokusech přehlídka herbicidního ošetření kukuřice, kam firma Bayer nabízí celé spektrum produktů. Pro preemergentní a časně postemergentní ochranu do třetího listu kukuřice je to Adengo (isoxaflutole 225 g/l, thiencarbazone 86,77 g/l). Dále jde o kombinaci Aspect Pro (flufenacet 200 g/l, terbuthylazine 333 g/l) a Laudis (tembotrione 44 g/l) do období mezi třetím a čtvrtým listem kukuřice (přes firmu AgroProtec s. r. o.), která řeší přerostlé merlíky, laskavce, ježatky a další. Typickým postemergentním přípravkem je MaisTer power (foramsulfuron 30 g/l, iodosulfuron 1 g/l, thiencarbazone 10 g/l) pro základní použití mezi čtvrtým až šestým listem kukuřice. Pro řešení přerostlých plevelů se nabízí Laudis s registrací do osmého listu kukuřice.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *