27.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejdřív odminovat, pak se může sít

Ukrajinská zemědělská společnost Agricom Group se specializuje na výrobu a distribuci potravin. Sdružuje tři pozemkové klastry v Žitomirské, Černihivské a Luhanské oblasti s celkovým půdním fondem 28 000 hektarů. Na pozemcích obdělávaných skupinou se pěstují plodiny tradiční pro tyto regiony: pšenice, oves, slunečnice a kukuřice. V Luhanském a Černihivském klastru jsou v provozu dva posklizňové komplexy se skladovací kapacitou 63 000 tun.

Společnost je lídrem v pěstování a zpracování ovsa. Vlastní továrnu na výrobu obilných vloček a dalších produktů. Agricom Group patří mezi TOP 5 nejvíce inovativních zemědělských podniků na Ukrajině podle hodnocení analytické skupiny AgroHub. Válka společnost Agricom Group zasáhla přímo. Černihivský klastr byl okupován, ale v současné době je naštěstí je zase pod kontrolou Ukrajiny. Luhanský klastr se stále nachází na okupovaném území.

Na otázky odpovídali Petro Melnyk (PM), spolumajitel a generální ředitel Agricom Group, prezident Ukrajinského klubu agrárního podnikání (UCAB), a Yevgen Gorlo (YG), ředitel oddělení výroby a vývoje Agricom Group.

Jaké obtíže a problémy vyvolala válka a jak se nimi vyrovnáváte?

PM: Agricom Group je lídrem v pěstování bezlepkového ovsa a výrobě zpracovaných zemědělských produktů pod značkami Добродія (Dobrodiya), San Grano a WOWСЯНКA (Vovsjanka) na Ukrajině a zároveň i největším exportérem těchto produktů. Proto musíme mluvit o dvou oblastech práce.

Na územích, kde se bojovalo a která byla obsazena ruskými vojenskými jednotkami (Černihivská a Luhanská oblast), jsme již na začátku války ztratili kontrolu nad našimi aktivy. Pokud mluvíme o výrobě, naše továrna na výrobu ovesných vloček, která se nachází ve vesnici Mykhailo-Kotsyubynske v Černihivské oblasti, byla během okupace částečně rozkradená. Z administrativní části byla odcizena počítačová technika, ale samotné výrobní stroje poškozené nebyly – veškeré vybavení přežilo. To je velmi dobrá zpráva, protože továrna Dobrodiya má plně automatizovanou špičková výrobu, kterou jsme zahájili v roce 2017. Investovali jsme do ní přes 11 milionů dolarů.

Je to jeden z nejvýznamnějších podniků na výrobu obilných vloček a výrobků na jejich bázi v Evropě. Továrna je vybavena inovativním technickým zařízením švýcarské společnosti Bühler AG a disponuje dvěma výrobními linkami o celkové kapacitě 1200 tun měsíčně.

Nyní jsme obnovili výrobu a zahájili export do Evropy. V současné době hledáme partnery pro uzavření nových smluv na dodávky naších produktů (ovesné vločky, kaše z obilovin).

Pokud jde ale o naši zemědělskou jednotku, která se nachází 20 km od továrny (Černihivská oblast), je situace mnohem horší. Několik dní byl podnik ostřelován okupanty. Po osvobození jsme uviděli zničené sklady, zničenou techniku, částečně zničenou a rozkradenou administrativní budovu. Zhruba 15–20 % našich polí, což je 1500–2000 hektarů, je obtížně využitelných kvůli tomu, že tam mohou být miny. Taková pole nebudou využitelná do doby úplného odminování.

V současné době bylo území Černihivské oblasti osvobozeno od okupace a znovu jsme získali kontrolu nad našimi aktivy. Škody se zatím vyčíslují. Je zřejmé, že to bude více než jeden milion dolarů.

Celý článek, který pro týdeník Zemědělec napsal Semen Lysytskyi, který pochází z Charkova a studuje na České zemědělské univerzitě v Praze, vychází v aktuálním čísle.*


f9: Podnik již část ploch osel jařinami
Foto Agricom Group


Zničená zemědělská technika v Černihivské oblasti
Foto Agricom Group

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down