04.10.2017 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návštěvníky okouzlil svět trav

O tom, že zájem o trávy stoupá, svědčí počet návštěvníků již šestého ročníku výstavy Kouzelný svět trav. Zářijové akce se zúčastnilo přes 650 zájemců o trávy a jejich pěstování, včetně dětí z mateřské a základní školy v Zubří. Cílem výstavy s expozicí okrasných, trávníkových, pícních i planých druhů trav bylo přiblížit široké veřejnosti a zejména studentům zajímavý svět trav a práci vědců, kteří jej zkoumají.

Tradiční výstavu v genofondové zahradě okrasných druhů trav uspořádala OSEVA vývoj a výzkum s. r. o. ve spolupráci s OSEVOU PRO s. r. o., o. z., Výzkumnou stanici travinářskou v Rožnově-Zubří. Pracoviště v Zubří zajišťuje výrobu základního rozmnožovacího materiálu u dvaceti vlastních odrůd trav, tří odrůd pohanky a jedné odrůdy lupiny bílé. „Mezi nejznámější odrůdy vyšlechtěné ve Výzkumné stanici travinářské Zubří patří jílek jednoletý Rožnovský, kostřava červená Zulu (dříve Valaška), kostřava luční Rožnovská, trojštět žlutavý Rožnovský, ovsík vyvýšený Rožnovský, poháňka hřebenitá Rožnovská, psárka luční Zuberská, pohanka setá Zita a Zoe a lupina bílá Zulika,“ informoval Ing. Radek Macháč, Ph.D., ředitel této stanice s tím, že letos byla registrována výběžkatá odrůda kostřavy červené Zorina. Kromě okrasných, trávníkových, pícních i planých druhů trav byla k vidění i lupina a pohanka. Zuberské odrůdy pohanky se vyznačují vysokým obsahem rutinu. Připraveny byly i nejrůznější pokrmy z pohanky.

Ukázka osiva i práce peletkovače

Návštěvníci si mohli prohlédnout i pokusnickou a trávníkářskou techniku a dozvědět se něco o výzkumu v oblasti trav a trávníků s názornou ukázkou přímo pod mikroskopem. Velký zájem byl o expozici okrasných druhů trav či  kulturních a planých druhů trav rostoucích na rozdílných stanovištích nebo expozice semenářství trav a fytopatologie. V rámci akce Kouzelný svět trav se přítomní rovněž dozvěděli, že trávu lze využívat v zimě k topení a nechyběla ani ukázka a zajímavé informace o možnostech energetického využití trav, včetně ukázky práce peletkovače a automatického kotle na peletky. Pro zájemce o trávníky byly připraveny praktické ukázky působení herbicidů proti dvouděložným plevelům a mechům. Organizátoři akce rovněž zájemcům radili při problémech s výživou a chorobami trávníků a lučních porostů. Návštěvníci si mohli  zakoupit pohanku, případně sazenice okrasných trav a bylinek. Nedílnou součástí výstavy bylo i předvedení pokusnické techniky.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down