Mezi nejvýznamnější a nejrozšířenější plodiny z hlediska tržní produkce zemědělců patří ozimá pšenice, ozimý ječmen a ozimá řepka, které jsou sety na podzim. Proto je nutné spolehlivě eliminovat plevelné rostliny, které silně konkurují plodinám již krátce po vzejití na podzim. Při zanedbání pravidel regulace plevelů dochází k nevratnému poškození porostu, kterému nezabráníme ani jarními aplikacemi účinných herbicidů.
Hlavním cílem integrovaných systémů regulace plevelů na orné půdě je postupně snižovat zaplevelenost, co nejvíce eliminovat konkurenci plevelů vůči kulturním rostlinám při zachování diversity plevelných druhů v agroekosystému. Smyslem fungujícího systému regulace na jednotlivých pozemcích a celých farmách je harmonické spojení zpracování půdy, agrotechniky, využití herbicidů i celé řady dalších faktorů. Jednotlivá opatření proto musí být soustavná a promyšlená, s cílem postupného snižování zásoby generativních a vegetativních orgánů v půdě, píší doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., a Ing. Jan Štrobach, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Úrodě č. 11/2024.
Expanze ozimých plevelných druhů
Vzhledem k současné skladbě pěstovaných plodin, kdy převládají ozimé plodiny, neustále stoupá trend expanze ozimých plevelných druhů. V současné době se významně vyskytuje na polích celá řada ozimých dvouděložných i jednoděložných plevelů. Jedná se o plevelné druhy, které se na polích v minulosti vyskytovaly poměrně hojně, ale vlivem systematického používání herbicidů v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století se jejich výskyt podstatně snížil. Některé plevelné druhy jako chrpa polní, máky, kokoška pastuší tobolka a penízek rolní, se vyskytovaly v podprahových množstvích na polích a v některých oblastech téměř z polí zmizely, uvádějí autoři. Připomínají, že v posledních deseti letech jsou však zaznamenány trendy šíření především jednoděložných ozimých trávovitých plevelů (chundelka metlice, psárka polní, sveřep jalový, sveřep měkký a v poslední době též mrvka myší ocásek. Tyto uvedené druhy využívají vhodných podmínek, které umožňují jejich poměrně rychlou reprodukci. Příčin je celá řada, především se jedná o systémy pěstování plodin, kdy lze definovat několik základních faktorů (viz dále), které ovlivňují účinnost integrovaných systémů regulace.*
Úvodní snímek: Chundelka metlice Foto Jan Mikulka