15.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabízejí účinná řešení ochrany plodin

Společnost Syngenta Czech, s. r. o., uspořádala tradiční zimní konferenci, již podruhé v online prostředí. Cílem této odborné akce bylo seznámit posluchače s portfoliem této společnosti, které zahrnuje jak přípravky na ochranu rostlin, tak také segment osiv. Mnohá další témata související se zemědělstvím přiblížily přednášky externích hostů.

V úvodní přednášce připomněl Ing. Petr Adler, obchodní ředitel a jednatel společnosti Syngenta Czech, že Syngenta je globálně operující společností, která působí ve více než sto zemích světa a zaměstnává téměř padesát tisíc lidí. Tržby činí necelých 25 miliard dolarů ročně, z čehož 1,5 miliardy dolarů každý rok míří do výzkumu a vývoje. Doplnil také, že jsou světovou jedničkou v oblasti ochrany rostlin, trojkou v oblasti výroby osiv, na čínském trhu pak největší společností podnikající v tomto sektoru a největším výrobcem umělých hnojiv.

Před pěti lety přišel na český a slovenský trh fungicid Elatus Era (benzovindiflupyr = Solatenol 75 g/l, prothioconazole 150 g/l) určený proti listovým chorobám v pšenici, ječmeni, tritikale a žitu. Podle marketingového manažera pro obilniny společnosti Syngenta centrální Evropa Ing. Martina Hájka, Ph.D., se stal jedničkou mezi fungicidy, a dokonce mezi všemi přípravky na ochranu rostlin na českém trhu. Přípravek Elatus Era je k dispozici v balíčku Elatus Era Moddus Flexi Pack: 80 l Elatus Era + 40 l Moddus Flexi, který má oproti klasickému Moddusu širší aplikační okno a umožňuje použití i ve vyšších vývojových fázích obilnin.

Pro T1 segment ochrany obilnin připomněl další přednášející Ing. Jan Müller, kampaňový manažer pro obilniny společnosti Syngenta, přípravky Unix 75 WG (cyprodinil 750 g/kg) a Tern 750 EC (fenpropidin 750 g/l). Tern pěstitelé naleznou ve dvou nových technologiích: Archer Technologie (spojuje Tern a Plexeo) a Turbo ochrana, zahrnující Tern a Pecari.

Novinkami v herbicidní ochraně obilnin jsou Camaro (florasulam 6,25 g/l, 2,4-D 300 g/l) a Triviza (chlorotoluron 250 g/l, diflufenican 40 g/l, pendimethalin 300 g/l). Camaro je určené proti širokému spektru dvouděložných plevelů v jarním a ozimém ječmeni, ozimé pšenici a ozimém tritikale. Je-li třeba zároveň řešit i trávovité plevele, pak Ing. Václava Spáčilová, Ph.D., plodinová specialistka pro obilniny společnosti Syngenta, doporučuje kombinovat Camaro s Axialem Plus v sekvenčním ošetření. Druhá novinka, herbicid Triviza, je určena do ozimých obilnin proti chundelce metlici, lipnici roční a dvouděložným jednoletým plevelům, na podzim v dávce 2 l/ha.

Novinkou je také změna registrace přípravku Axial Plus (pinoxaden 50 g/l), u kterého od sezóny 2022 umožňuje rozšířená registrace aplikaci v pšenici, ječmeni, žitu i tritikale, a to až do růstové fáze praporcového listu obilnin.

Také do řepky připravila společnost Syngenta novinku v podobě přípravku Treso, obsahující pro řepku doposud neznámou účinnou látku fludioxonil. Jak vysvětlila Ing. Helena Bochová, kampaňová manažerka společnosti Syngetnta, cílen je pro ochranu řepky v období květu proti hlízence obecné v doporučené dávce 0,5 kg/ha.

Pozitivní zprávou pro pěstitele řepky je i obnovená registrace přípravku Toprex (difenoconazole 250 g/l, paclobutrazol 125 g/l) pro podzimní aplikace v dávce 0,3 l/ha, který porosty chrání fungicidně proti fomě, posiluje také rozvoj kořenového systému a reguluje řepku tak, aby dobře přezimovala.

Ing. Bochová představila též nový fungicid Orondis Plus (oxathiapiprolin 100 g/l) registrovaný do cibule, cibule šalotky a česneku proti plísni cibulové (0,2 l/ha) a salátu s účinností na plíseň salátu (0,15 l/ha).

Novinkou v ochraně proti mšicím v řepce, chmelu, cukrovce, řepě krmné a salátové a ovocných dřevinách je insekticid Afinto, který obsahuje účinnou látku flonicamid (500 g/kg) ve formě ve vodě dispergovatelných granulí.

Společnost Syngenta ve svém portfoliu nabízí vedle přípravků na ochranu rostlin také osiva. RNDr. Ondřej Skala, kampaňový manažer pro osiva této společnosti, připomněl nejvýznamnější plodiny, šlechtitelské programy i odrůdy v kukuřici, slunečnici, řepce a hybridním ječmeni Hyvido. Podrobně se tomuto tématu bude věnovat první velká osivářská konference společnosti Syngenta, kterou tato firma plánuje realizovat v podzimním období.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down