16.08.2021 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídli hybridy do všech podmínek

Široký sortiment odrůd řepky představila na výstavě Naše pole firma Rapool CZ s. r. o. Na nejvýznamnější odrůdy a novinky upozornil Bc. Pavel Stárek, produktový manager společnosti pro řepku a zástupce pro střední Čechy. Patří mezi ně hybrid Duplo, v sortimentu je ale mladších materiálů více.

Vlajkovou lodí společnosti pro rok 2021 je hybrid Temptation. Bc. Stárek uvedl, že má vitální růst na podzim. Pochlubit se může tloušťkou kořenového krčku, v pokusech Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) se s tímto parametrem umístil na prvním místě. Má také vysoký počet listů v růžici, což hybridu umožňuje založit vysoký podíl větví prvního i druhého řádu.

Odrůda je středně vysoká, má středně rychlý nástup do jarní vegetace a paří v nástupu do květu k ranějším. Období kvetení je delší, což je důsledek většího počtu větví. „Důležité je v dnešní době na podzim vyřešit dřepčíka olejkového. Odrůda, která bude mít větší počet listů a základů větví, na tom bude lépe,“ uvedl Bc. Stárek. Je podle něj vhodné hlídat výdrolové řepky a jednoduchým pyretroidem snížit počet dospělců škůdce. Dodal, že hybrid je mrazuvzdorný, s dobrým zdravotním stavem a má geneticky podmíněnou rezistenci vůči viru žloutenky vodnice (TuYV ).

Novinkou loňského roku je hybrid Batis. Loňský ročník byl pro něj podle Bc. Stárka úspěšný. Ve zkoušení pro Seznam doporučených odrůd dosáhl výnosové úrovně 126 % a v průměru let 2018–2020 je společně s hybridem Aganos na prvním místě se 122 %. Má vysoký obsah oleje. Hybrid Duplo je čerstvá novinka, v České republice registrovaná v závěru loňského roku. Je vhodná do sucha a na písčité půdy. Je robustní, kombinuje odolnost vůči TuYV, gen Rlm7 a nepukavost šešulí. „Výsledky, které máme ze států jižní Evropy, ukazují, že na lehkých písčitých a kamenitých půdách je doma,“ shrnul Bc. Stárek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down