20.06.2013 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na SDO chybí peníze

Financování pokusů pro Seznam doporučených odrůd (SDO) zatím není zajišteno. Tématem se včera zabývali přednášející na Dnu odrůdového zkušebnictví ÚKZÚZ v Čáslavi.

Jak uvedl ředitel Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Bc. Zdeněk Mach, SDO je financováno v rámci národních dotací, které navrhuje MZe a schvaluje poslanecká sněmovna. Letos bylo financování tohoto systému velmi sníženo, ohroženy jsou i výsevy ozimů v letošním roce. Jak doplnil Ing. Jan Záhorka, poradce prezidenta Agrární komory ČR, financování již zasetých pokusů není dořešeno. Existuje jen příslib, že problém se bude řešit z výnosů prodeje státní půdy Pozemkovým úřadem v 2. pololetí, tedy asi až po sklizni. Jak také zaznělo, zajištěno by mělo být jen testování sladovnického ječmene.

Účastnící se shodli na tom, že testování SDO je důležitým zdrojem nezávislých výsledků a mělo by pokračovat. Vhodné by bylo, aby do něj bylo také možné vybrat libovolné odrůdy, a to i ze společného evropského katalogu. Dosud je podmínkou registrace v ČR, odrůdu přihlašuje udržovatel nebo zmocněný zástupce. Hovořilo se také o alternativním způsobu financování, podobně jako v některých okolních státech, ten by ale vyžadoval změnu zákona.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down