Na poli ukázali nadějné odrůdy jetelovin a trav

Na výstavě Naše pole nikdy nechybí expozice společnosti DLF – Seeds, s. r. o., Hladké Životice. Letos mohli návštěvníci akce obdivovat na pokusných parcelkách dvě nové odrůd diploidního jetele lučního Ganymed a Sinope a vojtěšku setou Salsa. Z travních odrůd pak festulolia Hemsut a Hyperon a dvě odrůdy kostřavy luční Hyperbola a Harlequin.

„Vojtěška setá odrůda Salsa byla vyšlechtěna ve Francii v rámci šlechtitelského programu DLF. Jde o odrůdu se stabilním výnosem a dobrou odolností vůči chorobám. Ze stejného šlechtitelského programu je v Česku v registraci odrůda Mezzo s velmi dobrými výsledky v prvním roce zkušení,“ řekl Ing. Martin Müller, Ph.D., produktový manažer DLF – Seeds, s. r. o.

Na pokusných parcelkách byly vyseté také dvě odrůdy diploidního jetele lučního. „Zatím se množí, ještě nejsou příliš rozšířené, ale podle prvních výsledků vypadají velmi nadějně,“ uvedl Ing. Ivan Houdek z DLF – Seeds, s. r. o. a představil ranou odrůdu Ganymed.  Další odrůda jetele lučního – Sinope patří mezi středně rané jetele. „Jde o velmi nadějný materiál, jak z hlediska dobrého přezimování, ranosti i výnosu. Vyšlechtil ji Ing. Libor Jalůvka, Ph.D. z DLF Seeds, s. r. o. Odrůdy Ganymed i Sinope mají dobré výsledky nejen doma, ale i v zahraničí, když jsou registrovány ve Francii, Anglii, Švýcarsku. K vidění byla i dvě nová festulolia.  „Novinkou v našem portfoliu je festulolium Hemsut,“ informoval Ing. Müller. „Jde o typ, který kombinuje vysoký výnos odrůd lučního typu jako jsou Felina nebo Mahulena a hustotu, pozdnost pastevních odrůd Fojtan a Hipast. Hemsut tvoří hustý drn a zhlediska kvality a výnosu píce se jeví velmi nadějně, ověřuje se ještě z hlediska semenářství,“ dodal Ing. Houdek. Druhé vyseté festulolium s názvem Hyperon je charakteru jílku mnohokvětého italského, byl registrován v loňském roce. Loni byly registrovány rovněž dvě nové odrůdy kostřavy luční – Hyperbola a Harlequin.*

Více informací je publikováno v aktuálním vydání týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down