Na Hané investují do nových staveb

Zemědělské družstvo Unčovice loni postihlo sucho, letos zase část jeho ploch s obilninami a ozimou řepkou zdecimoval hraboš polní. I přes nástrahy uplynulých vegetačních sezón se však podle Ing. Milady Měsícové, předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Unčovice, podniku daří. Nepočítá ani s ukončením chovu prasat, který se potýkal s propadem výkupních cen. Naopak plánují investice do staveb i rozšíření loni vybudované posklizňové linky a skladu jarního ječmene. „Posklizňová linka v Unčovicích je v provozu již celý rok a jsme s ní velmi spokojeni, plánujeme její rozšíření o další skladovací kapacitu a sušicí linku s novou stacionární kontinuální sušičkou,“ nastínila plány do budoucna Ing. Měsícová.

Posklizňová linka v Unčovicích má celkovou kapacitu 6800 tun ječmene, naskladnit je však možné veškeré komodity od řepky až po kukuřici. K uskladnění slouží čtyři sila BROCK, každé o kapacitě 1700 tun ječmene s možností rozšíření o další dvě sila s celkovou kapacitou 3400 tun. Aktuální novinkou pro dlouhodobé skladování ječmene je nový typ provzdušňovacího průduchu od amerického výrobce obilních sil Brock, který zajišťuje optimální proudění vzduchu ve vnitřním prostoru sila, zamezuje tvorbě plísní, vniknutí ptactva a hlodavců. Druhým inovativním řešením je měření teploty v obilních silech pomocí teploměrných kabelů. „Kabely mají speciální povrchovou úpravou a jsou umístěny v konstrukci střechy tak, aby se eliminovalo riziko utržení kabelu při vyskladňování. I díky tomuto řešení umístění kabelu pro měření teplot jsme schopni docílit zcela hladkých střech skladovacích sil BROCK a dlouhodobě zaručit bezpečné skladování komodit, “ vysvětlil Ing. Ondřej Bucher ze společnosti Pawlica s. r. o. Srdcem posklizňové linky je sítová čistička Ruberg RVS150, která je svojí konstrukcí určená do linek pro přímý příjem materiálu z pole. Příjem, čističku a skladovací sila v Unčovicích propojují dopravníky – redlery a elevátory značky SKANDIA nejvyšší řady Industry. Místo původně navrhovaného zděného velínu a rozvodny stojí v Unčovicích technologický kontejner s vlastním sociálním zařízením.*

Více informací o tom, jak se společnost Pawlica s. r. o. vypořádala před stavbou linky se spodní vodou, a detailnější informace o Zemědělském družstvu Unčovice naleznete v týdeníku Zemědělec číslo 30/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down