Na bioveletrh v únoru o den dříve

O den dříve, již ve středu, se v únoru roku 2010 rozběhne dvojice veletrhů BioFach a Vivaness v německém Norimberku. Hlavním tématem bude tentokrát spravedlivý obchod, bude mu věnována stejná důležitost jako dosud zemi roku. Loňského ročníku se účastnilo 46 771 odborných návštěvníků a 2744 vystavovatelů z celého světa. Informovali o tom Udo Funke a Petra Trommerová z pořádající NürnbergMesse GmbH.

V roce 2010 očekávají pořadatelé veletrhu 2500 vystavovatelů a zhruba stejný počet odborných návštěvníků jako v roce 2009. Pokles podle nich připadá na vrub hospodářské recesi a opatrnosti producentů ve vydávání peněz. BioFach je největší světový veletrh s bioprodukty, především biopotravinami. Účastní se ho také vystavovatelé z České republiky. Jak uvedla Petra Trommerová, v roce 2009 jich bylo celkem 21.
Udo Funke zdůraznil, že každý vystavovatel je prověřen, zda splňuje parametry bioprodukce a dvacet expertů průběžně kontroluje, zda vystavují přihlášené produkty. Také dodal, že, posun začátku veletrhu je vstřícným krokem především pro specializované návštěvníky z maloobchodů. Konec bude také dříve, již v sobotu.

Bio rostlo
V roce 2008 vzrostl podle informací NürnbergMesse obrat bioproduktů v Evropě o deset procent na odhadovaných 18 mld. eur. Společnost cituje Helgu Willerovou ze švýcaského výzkumného ústavu pro ekologické zemědělství FiBL, podle které se v roce 2008 celosvětově plochy ekologicky obhospodařované opět rozšířily. V Evropě vzrostly ze 7,8 na 8,3 mil. ha, v zemích EU z 7,2 na 7,7 mil. ha. Největší nárůst zaznamenalo Španělsko s 33 %, které má 1,3 mil ha. V Itálii došlo k úbytku, stále se tam ale ekologicky obhospodařuje přes milion hektarů.
I když se podle více zdrojů růst obratu v oblasti biosektoru v roce 2009 zpomalil, stále pokračuje. Například v Německu se podle NürnbergMesse počítá v roce 2009 s jednomístným růstem.

Víno velkým hitem
Pro milovníky vína je připravena samostatná vinařská hala s možností degustace. V minulém roce se v ní prezentovalo 318 vystavovatelů, především z Itálie, Německa, Španělska, Francie a Rakouska. Trh s biovínem v roce 2009 spíše velmi mírně narůstal, obrat v Německu by mohl vykázat desetiprocentní růst. Spokojeni jsou podle informací NürnbergMesse také rakouští a francouzští biovinaři.
Každoročně se na výstavě udělují medaile v rámci Mezinárodní ceny vína veletrhu Biofach. V roce 2010 k ní přibude Mezinárodní cena biovína Mundusvini Biofach. Pořádá se ve splopráci se stejnojmenným vydavatelstvím s cílem podporovat kvalitu a odbyt vín z ekologické produkce. Očekává se až 700 vzorků, které se budou hodnotit podle stobodového systému založeného na čichových a chuťových zkouškách. Body se přiřazují podle tabulek O. I. V. (Mezinárodní organizace pro révu a víno) a O. I. O. E. (Mezinárodní unie enologů).

Fair je v módě
Produkty vyrobené podle ekologických a férových zásad byly odborným návštěvníkům veletrhu poprvé prezentovány v roce 2009 v rámci speciální přehlídky Organic + Fair. Účastnilo se jí 28 vystavovatelů se 125 výrobky. V roce 2010 je tomuto věnováno téma roku. Vystavovatelé mohou formou vlastního stánku nebo separátní prezentací výrobků odbornou veřejnost upozornit na různé aspekty spravedlivého obchodu, například sociální zodpovědnost, uvedl Udo Funke. Dodal, že rostoucí počet zákazníků si klade otázku, za jakých podmínek výrobky vznikají.

Bio také textil a kosmetika Stále více se ale rozšiřuje uplatnění komodit z ekologického zemědělství pro výrobu kosmetiky. Do módy také přichází textilie ze stejných zdrojů. V roce 2009 se podle informací NürnbergMesse na veletrhu v nové sekci Textil Area prezentovalo 45 vystavovatelů biotextilií. Společnost cituje také ze zprávy Organic Cotton Matket Report americké lobbystické skupiny pro biobavlnu, Organic Exchange. Podle ní celosvětový obrat s textiliemi z biobavlny vzrostl v roce 2008 na 3,2 mld. dolarů, proti roku 2007 jde o přírůstek ve výši 63 %. Pro rok 2010 očekává skupina obrat 5,3 miliardy dolarů.
Ve Velké Británii dosáhly tržby za ekologické textilie přes 113 milionů eur, britské sdružení spojené s ekologickým zemědělstvím – Soil Association, odhaduje nárůst obratu do roku 2012 na 318 milionů eur. Biotextilie jsou podle NürnbergMesse trendem také v Německu, Francii a Nizozemsku. V České republice jsou v obchodech k vidění poměrně zřídka, odrazuje jejich vysoká cena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *