07.04.2021 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti zlepšení polní vzcházivosti a výnosu řepky ošetřením osiva

V tříletých maloparcelkových polních pokusech realizovaných na Výzkumné stanici Červený Újezd Praha-západ byl sledován vliv stimulace osiva řepky na polní vzcházivost a výnos semen. Ve čtyřech opakováních ověřovali odborníci z České zemědělské univerzity použití přírodního stimulátoru růstu AG 070 Seed a látky poutající vodu Aquaholder Seed.

Podrobnosti pokusů sděluje Ing. David Bečka, Ph.D., a kolektiv z České zemědělské univerzity v Praze v dubnovém vydání časopisu Úroda. Z výsledků je zřejmý vliv počasí. Na základě tříletých pokusů autoři konstatují pozitivní účinek stimulátorů AG 070 na polní vzcházivost (o 12 %) a výnos (o 2 %). U kombinovaného ošetření AG 070 Seed s hydrogelem Aquaholder Seed došlo sice k poklesu polní vzcházivosti o 24 %, ale výnos oproti kontrole narostl o 3 %. Samotné moření AG 070 lze na základě těchto výsledků doporučit. V případě použití hydrogelu jsou výsledky ročníkově velmi kolísavé, i když v průměru tato varianta výnosově vychází, upozorňují autoři.

Ošetření osiva řepky těmito přípravky nebude podle odborníků finančně nákladné a zásadně nezvýší jeho cenu. U stimulátoru AG 070 Seed se jedná o navýšení ceny u výsevní jednotky v řádu desítek korun. U hydrogelu Aquaholder Seed, který se zatím testuje a komerčně neprodává, se hodnota ošetření osiva bude pohybovat v jednotkách procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down