20.05.2020 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti ochrany olejnin po zákazu účinných látek chlorpyrifos a thiakloprid

V roce 2020 došlo ze strany Evropské komise k zákazům účinné látky organofosfátu chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl dokonce ve zrychleném řízení, kdy registrace končí 16. 4. 2020 a neonikotinoidu thiakloprid v obvyklém režimu do 3. 2. 2021. V praxi to znamená, že obě látky se nemohou používat v olejninách od příštího roku. Zákazem obou účinných látek bude během příštích let při hrubém odhadu znemožněno ošetření asi 50 % prováděných insekticidních postřiků v porostech olejnin při srovnání s rokem 2018. Tyto zakázané látky často řešily kritickou situaci kalamitního výskytu škůdců, když jiné insekticidy selhávaly.

Doc. Ing. Jan Kazda, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze se ve svém příspěvku detailně věnuje účinným látkám chlorpyrifos a thiakloprid, které patří k nejčastěji používaným insekticidním látkám.

V podzimním období bude v ochraně řepky možno využít kromě pyretroidů jen omezené množství účinných látek.

Současné zákazy insekticidů a připravované zákazy klíčových fungicidů v obilninách a řepce patrně změní způsob pěstování plodin v ČR. Jednoznačně se budou muset mnohem důsledněji využívat možnosti ochrany rostlin podle zásad integrované ochrany. Základem bude moderní agrotechnika s principy přesného zemědělství, skutečně správný osevní postup, důsledný monitoring a signalizace výskytu škůdců a využívání chemické i biologické ochrany v největším možném povoleném rozsahu. Pravděpodobně se budou registrovat některé nové účinné pesticidní látky nebo se spíše rozšíří registrace látkám stávajícím.

"Obávám se však, že tyto možnosti při dodržování současné legislativy stačit nebudou. Pěstování zejména máku a slunečnice bude vzhledem k omezené ochraně proti škodlivým organizmům výrazně rizikovější než v současnosti a pěstitelé mohou plochy i výrazně omezit," dodává doc. Kazda.

Celý článek si můžete přečíst v Úrodě č. 5/2020 na str. 61.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down