09.02.2018 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moření podporuje zdraví porostu již od začátku

Na semináři společnosti BASF v Plzni se hovořilo o důležitosti moření plodin. V souvislosti s tím zaznělo, že firma v letošním roce zavádí využívání mořidla Systiva do ozimé pšenice. V minulých letech se využívalo především v ozimém a jarním ječmeni.

 

O mořidlu Systiva hovořila Ing. Markéta Říhová ze společnosti BASF. Je registrováno proti řadě chorob, včetně listových, do pšenice, ječmene, tritikale, žita a ovsa. S jeho zaváděním do první zmíněné plodiny začínají po loňských pokusech v letošním roce, dříve bylo ošetření cíleno především do jarního a ozimého ječmene. Firma Systivu prezentuje jako první nepostřikový fungicid, protože při jejím použití není potřeba první aplikace fungicidů. Registrace u pšenice zahrnuje plíseň sněžnou, sněť mazlavou hladkou, padlí travní, braničnatku pšeničnou, rez pšeničnou a rez plevovou.

Podle Ing. Říhové je využití tohoto mořidla příležitostí, jak zjednodušit řízení zemědělství. Účinná látka má vynikající mobilitu a distribuci v rostlině a díky nepřetržitému vstřebávání je její aktivita dlouhodobá. Distribuuje se i do nových přírůstků rostliny. Registrovaná je dávka 1–1,5 l/t osiva v závislosti na plodině, Ing. Říhová doporučila do ječmene použít 0,75 l/t a 1,5 l/t u pšenice. Pro posílení účinku na sněti je vhodné přidat mořidlo Kinto Duo v dávce 2 l/t. Dodala, že tato kombinace v pšenici snížila v pokusech výskyt chorob pat stébel. Systiva patří do skupiny přípravků s označením AgCelence. V tomto případě podle Ing. Říhové podporuje rozvoj kořenového systému a optimalizuje podmínky pro růst. Zvyšuje zimovzdornost, jistotu jarní regenerace a větší počet produktivních odnoží, což rezultuje ve vyšší výnosy. Připomněla také regulátor Medax Max, určený do obilnin. Konstatovala, že ho lze aplikovat v BBCH 29–49 a kromě zkrácení porostu zesiluje stěnu stébla a podporuje nárůst kořenové soustavy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down