
Společnost KWS Osiva s. r. o. představila na letošním ročníku celostátní výstavy Naše pole v Nabočanech aktuální portfolio odrůd cukrové řepy. Důraz kladla především na systém Convisio Smart, tedy na kombinaci specificky tolerantních odrůd KWS a herbicidu Convisio One, a také na šlechtění zaměřené na vyšší toleranci k cerkosporióze (CR+).
Na demonstrační ploše bylo k vidění osm odrůd tohoto segmentu. Jejich vlastnosti představil Ing. Josef Pavlíček, regionální obchodní zástupce společnosti KWS Osiva pro cukrovou řepu. Ve výkladu se zaměřil zejména na materiály určené pro systém Convisio Smart a na odrůdy s vyšší odolností vůči listovým chorobám.
Podle Ing. Pavlíčka představuje tento koncept základ moderního a efektivního pěstování cukrové řepy. Systém Convisio Smart pomáhá pěstitelům zjednodušit regulaci plevelů, zatímco odrůdy CR+ reagují na rostoucí tlak cerkosporiózy a dalších listových chorob.
V segmentu Smart CR+ patří k nejvýraznějším materiálům Smart Imelda KWS. Odrůda kombinuje vysokou toleranci k cerkosporióze, toleranci k háďátku řepnému a výnosový typ NV. Je určena pro široké spektrum pozemků a vyniká velmi širokou kombinací vlastností a odolností.
„Silnou pozici v portfoliu si drží Smart Materia KWS, zástupce novější generace Smart odrůd. Vyniká plasticitou, dobrou tolerancí k listovým chorobám, vysokým výnosovým potenciálem a dobrou cukernatostí. Díky výkonnosti i na pozemcích bez zamoření háďátkem řepným představuje pro pěstitele ekonomicky zajímavou volbu,“ řekl Ing.Pavlíček.
Stálicí nabídky zůstává Smart Briga KWS, dlouhodobě velmi rozšířená odrůda. Je univerzální pro různé typy pozemků, tolerantní k háďátku řepnému a v praxi je podle zástupce KWS Osiva ceněna pro spojení cukernatosti, výtěžnosti a kvality.
Portfolio doplňuje Smart Regina KWS, novinka připravovaná pro pěstitelský rok 2026. Podle výsledků představených v Nabočanech se v loňských pokusech řadila mezi nejlepší materiály. Odrůda spojuje toleranci k cerkosporióze, háďátku řepnému a rizománii. V nabídce má zaujmout také robustností, plasticitou, lepší odolností vůči rzím a dalším listovým chorobám a vyšší cukernatostí ve srovnání se Smart Imelda KWS.
Smart Daniela KWS je novinka roku 2025, která má být po krátkém výpadku osiva opět dostupná. V portfoliu KWS patří mezi materiály s nejvyšší cukernatostí a hodí se zejména pro časnější sklizně, kdy cukrovar ocení rychlý nástup výtěžnosti na začátku kampaně.
Ekonomickou variantu systému představuje Smart Perla KWS. Je určena především pro pozemky bez zamoření háďátkem řepným a pro situace s nižším tlakem cerkosporiózy, kde může nabídnout velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Vyžaduje však odpovídající fungicidní ochranu.
Kombinace herbicidní technologie Convisio Smart a šlechtění zaměřeného na zdravotní stav porostů umožňuje pěstitelům stabilizovat výsledky i v náročnějších ročnících. Jak zdůraznil Ing. Josef Pavlíček, portfolio KWS je sestaveno tak, aby si pěstitelé mohli vybrat odrůdu podle konkrétních půdně-klimatických podmínek, tlaku chorob a škůdců i ekonomických cílů.