12.05.2017 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technologie pomáhají českým včelařům

Společnosti T-Mobile a IBM spolu s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity a finanční podporou České spořitelny se rozhodly spustit pilotní projekt – webovou stránku s názvem vcelstva.czu.cz, která má za cíl usnadnit práci včelařům.

Jak uvádí tisková zpráva k tomuto unikátnímu projektu, bude se skládat z interaktivního online portálu s informacemi pro včelaře i laickou veřejnost; umožňovat registraci a evidenci stanovišť včel; evidenci dat z chytrých vah a jiných elektronických zařízení, které se nainstalují do úlů a budou přes síť pro internet věcí SIGFOX odesílat data o stavu úlu. „Včelař již nemusí často rušit včely a podstatné informace o jejich chování může promyslet doma,“ řekl Ondřej Kožina, manažer inovací T-Mobile.

Portál pomůže i s povinnou administrativou každého včelaře vůči úřadům a včelařským svazům, tedy i s formulářem pro oznámení stanoviště včel nebo s formulářem o registraci v ústřední evidenci a dále bude umožňovat zasílání výstrah o postřicích ze strany zemědělců. V neposlední řadě bude prospěšný i pro laickou veřejnost; umožní koupit si med online přímo od zapojených včelařů v regionu. Jak uvedl Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity, problematika elektronické evidence včel, která by byla zdarma a na míru malým včelařům se zajištěním ochrany osobních a citlivých dat, nebyla v ČR dosud úspěšně vyřešena. Provozně ekonomická fakulta ČZU nabídne široké včelařské a zemědělské veřejnosti řešení v podobě portálu vcelstva.czu.cz. Součástí projektu se stane i Facebooková stránka, která umožní diskusi a osvětu v oblasti ochrany a chovu včel za podpory moderních technologií.

Společnost IBM přináší do projektu expertní analýzu anonymizovaných dat na platformě Watson, kde využívá pokročilých funkcí kognitivních technologií, strojové učení a analýzu obrazu a zvuku. „V poslední době jsme svědky pronikání nejmodernějších technologií do všech oblastí průmyslové výroby, a jsme proto rádi, že se začínají uplatňovat i v tradičních oblastech, jako je zemědělství. Současný projekt tak ukazuje cestu využití technologií i v oboru včelaření, jako důležité součásti tzv. precizního zemědělství,“ říká David Enc, ředitel technické divize ve společnosti IBM.

Participující subjekty plánují portál v následujících měsících rozšiřovat o katalog zařízení pro neinvazivní monitorování dat z úlu přes síť SIGFOX, otevřené rozhraní pro připojení libovolného zařízení pro monitoring včelstev; automatické napojení počasí do evidenční karty a na základě analýzy anonymních dat při využití IBM Watson platformy poskytovat doporučení začínajícím včelařům. Dalším cílem je také vytvoření několika referenčních úlů pro celou ČR, jejichž data budou otevřená pro všechny uživatele portálu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down