30.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladá společnost s velkými cíli

Uhlíkové zemědělství je považováno za účinnou metodu snižování emisí skleníkových plynů a odstraňování CO2 z atmosféry jeho ukládáním v půdě. Financovat přechod na klimaticky šetrnější postupy hospodaření pomáhá společnost Agreena pomocí programu pro certifikaci půdního uhlíku AgreenaCarbon, v rámci nějž jsou vydávány uhlíkové certifikáty. Ty mohou zemědělci prodat nebo si je ponechat pro pozdější zhodnocení.

Jak uvedl v rámci zemědělské výstavy Naše pole zástupce společnosti Agreena pro Českou a Slovenskou republiku Zdeněk Svoboda, cena uhlíkových certifikátů postupně roste. Aktuálně se pohybuje na úrovni 32 až 36 eur za předpokládaný vytvořený uhlíkový certifikát v závislosti na regionu. Cíl by podle něj měl být kolem 60 až 100 eur. Navíc klimaticky šetrnější postupy obdělávání polí znamenají také nemalé úspory nákladů za palivo, lidskou práci a podobně.

Koncept programu

Program je koncipován na deset let, na každý rok se dělá nová strategie, která se odráží od základní linie, vysvětlil dále řečník. Zemědělec se při přechodu na šetrnější postupy hospodaření zaměřuje na čtyři pilíře, které napodobují vlastní přírodní procesy a zlepšují zdraví půdy: bezorebné/minimální zpracování půdy, optimální využití krycích plodin, používání organických hnojiv a optimální nakládání s posklizňovými zbytky. „V Agreeně neříkáme pěstitelům, co mají přesně dělat. Sami nejlépe vědí, jak se k půdě šetrně chovat v rámci svého regionu,“ doplnil Zdeněk Svoboda.

Přihlásit se do programu lze vždy do 30. 6. daného roku. „Jsem překvapen, kolik lidí zná principy uhlíkového zemědělství, pěstitelé jsou na tento nový trend připraveni,“ říká Zdeněk Svoboda s tím, že pro účast v programu AgreenaCarbon nejsou stanoveny žádné minimální požadavky.

Více informací přinesl týdeník Zemědělec (35/2023).*

Úvodní fotografie: Zdeněk Svoboda představil program AgreenaCarbon Foto Barbora Venclová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down