17.09.2018 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo omezí používání glyfosátu

Možnost používat přípravky s obsahem glyfosátu pro desikaci skončí k 1. ledna 2019. Omezí se rovněž plošné používání této účinné látky.

Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství s tím, že změnu pravidel použití podepsal minulý týden ministr zemědělství Miroslav Toman.
Ministerstvo uvádí, že nová pravidla použití zakážou aplikaci přípravků s účinnou látkou glyfosát za účelem desikace (urychlení dozrávání některých plodin, zvýšení podílu sušiny) porostu před sklizní nebo usnadnění mechanizované sklizně.
„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Změnu pravidel použití pro nakládání s přípravky obsahujícími glyfosát umožnilo prováděcí nařízení Evropské komise (EK). To sice obnovilo schválení účinné látky glyfosát, současně však umožnilo členským státům, aby na národní úrovni rozhodly o omezení jejího použití.
Omezení začnou platit ode dne obnovení povolení přípravků obsahujících glyfosát v České republice, tedy od 1. ledna 2019. Prováděcím nařízením EK bylo 12. prosince 2017 obnoveno schválení účinné látky glyfosát na období 5 let. Konec platnosti je stanoven na 15. prosince 2022, a to pro veškeré užití této účinné látky, informovalo ministerstvo.
Zdůrazňuje, že v případě používání přípravků na ochranu rostlin včetně účinné látky glyfosát je nutné dodržovat postupy v návodu k použití přípravků na ochranu rostlin a doporučené ochranné lhůty. "Ministerstvo dlouhodobě podporuje udržitelné a bezpečné používání přípravků na ochranu rostlin v rámci integrované ochrany rostlin a integrované produkce, podporuje rozvoj ekologického zemědělství a zavádění metod precizního zemědělství. Rozšiřuje také dotační tituly na biologickou ochranu rostlin," uvádí tisková zpráva.
Za posledních šest let se podle ministerstva podařilo snížit používání pesticidů v ČR celkově o 7,1 %. Účinné látky glyfosát se v roce 2013 v ČR spotřebovalo 935 tisíc litrů, v roce 2017 to bylo 750 tisíc litrů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down