10.11.2016 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádně silné výskyty škůdců řepky v podzimním období 2016

Zakládání porostů řepky v letošním podzimu způsobovalo pěstitelům problémy nejen se vzcházením, ale i s mimořádně silným výskytem některých živočišných škůdců. V porostech škodily všechny obvyklé druhy škůdců – plži, drobní dřepčíci rodu Phyllotreta, osenice polní, pilatka řepková a housenky několika druhů můr. V nezvykle velké míře se v porostech vyskytoval dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala), zápředníček polní (Plutella xylostella) a mšice broskvoňová (Myzus persicae).

Příčinou byly především tři mimořádně teplé zimy v řadě za sebou a v letošním roce sice teplé a suché léto, ale nedosahující extrémních hodnot roku 2015. Zákaz moření účinnými látkami klothianidin, imidacloprid a thiamethoxam po roce 2013 přispěl k přemnožení škůdců pouze částečně, protože škodlivé výskyty se projevují i na vzrostlých rostlinách, kdy by již moření dostatečně neúčinkovalo. Závažnějším problémem se stává vzrůstající rezistence řady druhů škůdců vůči některým účinným látkám registrovaných přípravků. Zatím byly sice některé účinné látky proti škůdcům řepky v podzimním období dostatečně účinné, ale stejné účinné látky vykazovaly nedostatečnou účinnost proti některým druhům škůdců. V praxi to znamená opakované aplikace insekticidů s různými účinnými látkami cílené na jednotlivé druhy škůdců. To výrazně zdražuje podzimní ošetření a zvyšuje nároky na přesnou determinaci škůdců v porostu.

Letošní podzim byl náročný na ochranu proti živočišným škůdcům. Ošetřovalo se opakovaně často i třikrát, přesto není jasné, zda larvy dřepčíka olejkového či virové choroby nezpůsobí významné škody i v následujícím období a nesníží výnos.

Tyto informace přináší článek autorů Ing. Jan Kazda, CSc., Česká zemědělská univerzita v Praze, katedra ochrany rostlin, a prof. RNDr. Ing. Františka Kocourka, CSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně. Další informace se dozvíte v prosincovém vydání časopisu Úroda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down