13.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mění se legislativa k hnojivům

Na základě platnosti nového nařízení EU o hnojivých výrobcích č. 2019/1009, které také ruší platnost Nařízení č. 2003/2003, nebude od 16. července 2022 možné uvádět do oběhu nově vyrobená hnojiva s označením ES. Bude však možný doprodej výrobků v tomto režimu - v případech, kdy tato hnojiva byla vyrobena, respektive uvedena do oběhu před 16. červencem 2022.  Informoval o tom Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
 
Nařízení č. 2019/1009 nově pokrývá široké spektrum hnojivých výrobků - hnojiva, materiály k vápnění půd, pomocné půdní látky, pěstební média, inhibitory, rostlinné biostimulanty a směsi hnojivých výrobků. Uvádí také seznam materiálů, které je možné použít jako složky pro výrobu hnojivých výrobků, včetně limitů kontaminujících látek, uvádí dále úřad.

Po splnění požadavků nového Nařízení bude možné opatřit výrobek označením „CE“. Uvádění CE hnojiv do oběhu bude i nadále zdarma a nebude podléhat ani žádné oznamovací povinnosti vůči ÚKZÚZ. Stejně jako tomu bylo u hnojiv ES, bude možné dobrovolně žádat ÚKZÚZ o zařazení výrobků do registru hnojiv.  
 
"Zdůrazňujeme, že harmonizace podle nového nařízení není povinná a další možností pro legální uvedení hnojivého výrobku na trh je i nadále využití stávajících nástrojů dle zákona o hnojivech, tj. registrace a ohlášení nebo možnost vzájemného uznávání neharmonizovaných produktů dle evropské legislativy (Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/515). Obchodní společnost se tedy vždy sama rozhodne jaký způsob zvolí pro uvedení hnojivého výrobku na trh. Upozorňujeme též, že v případě záchytu nelegálního hnojiva hrozí i nadále sankce," uvádí úřad.*  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down