01.02.2011 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mák se loni neurodil

Není jisté, zda se v letošním roce ještě bude vykupovat makovina od pěstitelů máku. Informace, které přicházejí od akciové společnosti Zentiva, která je jediným výkupcem, jsou rozporuplné. Hovořil o tom včera v Červeném Újezdě Ing. Zdeněk Kosek, CSc., ze sdružení Český mák.

Jak také dodal, loni se mák pěstoval na 51 100 ha a produkce dosáhla 25 469 t. Průměrný výnos 0,5 t/ha patřil mezi nejhorší v posledních letech. Jak Ing. Kosek také dodal, k 1. 1. 2011 bylo vyvezeno zhruba 14 000 t máku. Soudí, že jeho cena by neměla klesat, protože do další sklizně zbývá asi 17 000 tun, z čehož 5000 t má špatnou kvalitu.
Upozornil také na vyšší dovoz máku horší kvality z Francie a Španělska.

Další podrobnosti najdete v některém z dalších čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.