03.11.2017 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mají hybridní odrůdy řepky negativní vliv na včely?

Rozvoj pěstování hybridních odrůd řepky (až 90 % ploch) způsobil v posledních letech zejména u neinformovaných včelařů obavy, že tyto odrůdy nejsou tak atraktivní pro včely. Cílem tříletého výzkumu Ing. Martiny Stejskalové a kolektivu z České zemědělské univerzity v Praze bylo ověřit, zda jsou pro včely stejně atraktivní odrůdy liniové a hybridní. Součástí výzkumu bylo také ověřit atraktivitu bíle kvetoucí liniové odrůdy Witt pro včely.

Z výsledků výzkumu vyplynulo, že hybridní odrůdy řepky jsou pro včely stejným plnohodnotným zdrojem nektaru a pylu jako odrůdy liniové. Včely květy hybridních a liniových odrůd patrně vnímají podobně. Významný rozdíl v návštěvnosti včel může nastat při změně barvy květů řepky.

V praxi se lze setkat s velkými rozdíly v návštěvnosti jednotlivých polí řepky včelami. Největší vliv má podle Ing. Stejskalové ročník. V jednotlivých letech se významně liší počet dní, které jsou vhodné pro let včel vzhledem k počasí. Návštěvnost řepky ovlivňuje také konkurence dalších kvetoucích rostlin, zejména ovocných stromů. V některých letech a oblastech se květ řepky a stromů téměř shodují, v některých letech mohou být květy ovocných stromů poškozeny mrazíky, čímž se ukončí kvetení dříve. Rovněž při velké ploše kvetoucí řepky v doletové vzdálenosti od úlu, mají včely na výběr rozsáhlejší zdroje potravy a nejsou v řepce tak patrné.

Ve všech letech pozorování navštěvovaly včely nejvíce kvetoucí řepku ve druhém týdnu kvetení (bez ohledu na kalendářní týden). Z praktického hlediska by tedy bylo podle Ing. Stejskalové vhodné v tomto týdnu kvetení řepky omezit aplikaci pesticidů, což by z hlediska termínů ošetření nemuselo dělat zásadní problémy ani při ochraně proti živočišným škůdcům, ani proti houbovým chorobám.

Teprve třetím faktorem ovlivňující návštěvnost včel je konkrétně pěstovaná odrůda řepky.*

Více informací přináší článek Ing. Martiny Stejskalové a kolektivu z České zemědělské univerzity v Praze zveřejněný v listopadovém vydání časopisu Úroda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down