21.06.2024 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Libčany inspirací pro novou sezónu

Polní den společnosti Bayer, s. r. o., na pozemcích ZD Libčany provedl návštěvníky čtyřmi tematickými bloky polních plodin, kde byly demonstrovány pesticidní pokusy. Napříč bloky jsou již tradičně vysety odrůdové pokusy, které pěstitelé oceňují z hlediska možnosti porovnání jednotlivých odrůd v rámci prezentovaných technologií i v neošetřené kontrole.

Novinky v pokusech

Precizně připravené pokusy nabídly návštěvníkům celou škálu variant ošetření ozimé řepky, jarního ječmene, kukuřice a cukrovky i ozimé pšenice. Mezi novými produkty nalezli pěstitelé dvousložkový insekticid Sivanto Energy (flupyradifurone 75 g/l, deltamethrin 10 g/l). Do řepky je registrován proti krytonoscům (řepkový, čtyřzubý i šešulový) i bejlomorce kapustové, do kukuřice na mšice, zavíječe a bázlivce kukuřičného i černopásku bavlníkovou, dále do pšenice a ječmene proti mšici střemchové, kyjatkce osenní a kohoutkům. Registrace se také rozšiřuje do prosa, hořčice, brambor a další plodiny budou následovat.

Loňskou novinkou je první bezazolový fungicid do obilnin Cayunis (bixafen 75 g/l, spiroxamine 150 g/l, trifloxystrobin 100 g/l) i herbicid do kukuřice Capreno (tembotrione 345 g/l, thiencarbazone 68 g/l), který hraje důležitou roli v antirezistentní strategii.

Také odrůdové pokusy zaujaly, aktuálně z nabídky společnosti Bayer především ozimá řepka s novým hybridem DK Excentric i slibně se rozvíjející DK Exaura.

Digitální lapač zefektivní práci

V letošním roce společnost Bayer uvedla v ČR a SR (po Německu a Rakousku) do prodeje digitální žlutý lapač Magic Trap, inovativní prostředek ke zefektivnění signalizace náletů škůdců do porostů řepky. Jak zdůraznil Ing. Ján Hanuska ze společnosti Bayer, monitoring v době úbytku insekticidních řešení hraje stále důležitější roli v přesné a cílené aplikaci insekticidů. Digitální lapač je osazen kamerou, která hledí přímo na dno misky, a posílá dvakrát za den fotografie do aplikace Magic Scout mobilního telefonu. Patentovaný software umělé inteligence se pak postará o vyhodnocení – dokáže identifikovat počet i rozlišit nejvýznamnější škůdce – krytonosce, dřepčíky a blýskáčka. Patentované je také dno misky umožňující lepší rozložení škůdců. Pro agronoma znamená digitální lapač nejen úsporu času, ale také kontinuální křivku náletu škůdců a možnost přesného a efektivního načasování ošetření. Také pro letošní rok je pro pěstitele připravena akce – digitální lapač zdarma za nákup osiv řepky a insekticidů do této plodiny. Tato akce je podporou pro zákazníky společnosti Bayer pro udržení výnosového potenciálu hybridů řepky Dekalb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down