Letošní rok bramborářům přinesl obtížné podmínky. Kvůli srážkám v hlavní sezoně nastal silný tlak plísně bramboru a bakterióz a zároveň bylo obtížné porosty ošetřovat. Musejí také hledat alternativy za desikaci přípravkem Reglone, který bylo v letošním roce možné používat již jen na výjimku v porostech sadby. Hovořilo se o tom na polním dnu ve Valečově, který uspořádal Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. (VÚB).
Ing. Ervín Hausvater, CSc. (VÚB), na úvod konstatoval, že letos začal rok pro bramboráře krásně, porosty byly nádherné a měly silně narostlou nať. Plíseň se na Valečově poprvé objevila 16. 6., což je za posledních 20 let rekordní nejčasnější vizuální výskyt na odrůdě Ditta. Tu používají ke sledování dlouhodobě, protože je vůči chorobě náchylná jak na hlízách, tak v nati. Infekce dále pokračovala.
Srážky byly totiž v červnu a červenci nejen časté, ale také intenzivní, navíc se nedostávalo slunečního svitu a porosty byly trvale ovlhčené. To jsou pro plíseň nejpříznivější podmínky. V posledních devíti letech se choroba přitom příliš nevyskytovala. Následně začaly zemědělce trápit bakteriózy. Vlhký rok přináší větší výskyt vločkovitosti a následně také stříbřitosti.
Ing. Hausvater doporučil, oproti minulým rokům, nesklízet hned, ale nechat brambory na poli „vyhnít“, jinak si budou pěstitelé do skladu a na přechodné skládky vnášet velké množství hnilob. V prezentovaných pokusech se podle odrůdy objevovalo zhruba 10–50 % napadených hlíz.*