26.02.2019 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Léčivými rostlinami proti mouchám a komárům

V rámci hledání nových účinných látek, vhodných pro vývoj bezpečných botanických insekticidů aplikovatelných proti lékařsky důležitým přenašečům, jako jsou moucha domácí a komáři, proběhl výzkum insekticidní účinnosti esenciálních olejů izolovaných ze dvou léčivých rostlin Dysphania ambrosioides pocházející z čeledi Amaranthaceae a Clausena anisata z čeledi Rutaceae.

V krátkém článku v Úrodě č. 1/2019 o tom píše Ing. Roman Pavela, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Dodává, že obě rostliny jsou tradičně používány v Africe jako repelenty proti hmyzu a také jsou extrakty z těchto rostlin podávány domácím zvířatům proti vnitřním parazitům. Výzkum, který by potvrzoval nebo vyvrátil toto tradiční využití těchto rostlin, však dosud nebyl proveden.
„V rámci řešení výzkumného záměru (č. RO0418) jsme se proto zabývali, ve spolupráci s italskými a kamerunskými kolegy, myšlenkou, jestli esenciální oleje získané z nadzemních částí těchto rostlin mají dostatečně silné insekticidní účinky, které by bylo možné využít v rámci vývoje nových insekticidů,“ uvádí Ing. Pavela. Dodává, že v experimentech bylo zjištěno, že obě rostliny obsahují insekticidní látky. Nicméně esenciální olej z C. anisata, který obsahoval v majoritním podílu fenylpropanoidy trans-anetol (64,6 %) a trans-methyl izoeugenol (16,1 %), byl významně účinnější. Tento olej vykázal vynikající účinnost jak proti larvám komárů, kdy letální koncentrace byla nižší než 30 ppm, tak proti dospělcům mouchy domácí, pro které byla letální dávka odhadnuta přibližně na 50 µg na dospělce. „Na základě těchto výsledků můžeme konstatovat, že se podařilo objevit zcela nový, účinný extrakt, který je vhodný pro vývoj botanických insekticidů použitelných proti hmyzu. Vybrané výsledky byly společně publikovány v prestižním vědeckém časopise Environmental Science and Pollution Research,“ uzavírá Ing. Pavela.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down