29.11.2023 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukuřici pěstují pro vlastní živočišnou výrobu

Zemědělský podnik AGRO ŽLUNICE, a. s. hospodaří na Jičínsku v intenzivní řepařské oblasti v převážně příznivých půdních podmínkách v nadmořské výšce 240 až 270 metrů. Ve firmě pracuje kolem 54 stálých zaměstnanců, většina v živočišné výrobě. Působí tu tři agronomové, kteří se starají také o strojový park. Pěstují plodiny v klasickém osevním postupu, pravidelně ořou a dodávají do půdy organickou hmotu. Od jara praktikují precizní zemědělství a snaží se být i jinak inovativní.

Každoročně už jedenáct let na svých pozemcích zakládá zemědělský podnik AGRO ŽLUNICE pokusy s přehlídkou sortimentu kukuřice a slunečnice společnosti Syngenta Czech, s r. o. Nejinak tomu bylo i letos, kdy proběhl začátkem září tradiční polní den Slunečník. Zájemci si mohli rovněž pohovořit s místním agronomem Ing. Petrem Drahokoupilem, který v podniku Agro Žlunice působí již čtrnáctým rokem.

Kukuřice a cukrovka

Před pěstováním kukuřice pole na podzim klasicky ořou a před setím aplikují 200 kg NPK, případně hnojí částečně hnojem. Zelenou hmotu a zrno pěstují převážně pro vlastní živočišnou výrobu. „Máme jeden univerzální hybrid kukuřice, který necháváme dozrát na zrno. Letos to je na ploše kolem 40 hektarů. Jinak pěstujeme silážní hybridy. Sejeme na rozteč řádku 45 cm, k tomu máme uzpůsobenou sečku. Výsevní ústrojí můžeme roztáhnout na klasických 75 cm,“ uvedl agronom. Výnos silážní kukuřice se pohybuje běžně kolem 45–50 t/ha, letos očekávají vlivem dlouhého období sucha o něco méně. Kukuřičného zrna tu běžně sklízejí 14 t/ha při 33% vlhkosti, tj. v přepočtu asi 10,5 t/ha suchého zrna. V podniku mají k dispozici vlastní posklizňovou linku se sušičkou. „Děláme klasický osevní postup, stále ořeme a dodáváme do půdy organickou hmotu. Na 330 ha cukrovky jsme aplikovali hnůj. Cukrovku máme v osevním plánu zhruba jednou za pět let, kdy na pole pravidelně aplikujeme hnůj v dávce 50 až 60 t/ha,“ uvedl Ing. Drahokoupil.

Rostlinná výroba podle živočišné

„Na jaře jsme čekali na dešťové srážky. Ječmen jarní zpočátku nevypadal příliš nadějně, ale nakonec se nám jej podařilo sklidit v dobré kvalitě,“ uvedl Ing. Drahokoupil. Ječmene ozimého letos sklidili průměrně 10,5 t/ha a pšenice ozimá byla též v lehkém nadprůměru. Srážky přišly před žněmi, až ve fázi nalévání zrna. To poznamenalo i porosty kukuřice, které seli poměrně brzy (koncem dubna), ale kvůli absenci vláhy rostliny nedorostly vyššího habitu. „Čistě pro živočišnou výrobu pěstujeme také žito, po kterém sejeme na pole ranou odrůdu kukuřice. Rostlinná výroba se hodně přizpůsobuje živočišné,“ vysvětlil Ing. Drahokoupil. V současnosti chovají už jen hovězí skot, holštýnské plemeno. Dříve chovali ještě prasata a kachny, ale jejich chov museli kvůli nehospodárnosti ukončit. Stádo skotu čítá asi 1050 kusů. Vedle dojnic pro klasickou produkci mléka odchovávají 200 až 250 býků, dále jalovice a telata. Telata do jednoho roku chovají ve venkovních výbězích s akátovými kůly a ohradníky. Pro chovaný dobytek sklízejí trávu ze 160 ha luk. Jako krmný základ, který si v podniku vyrábějí sami, slouží kukuřice na siláž, suché kukuřičné zrno, ječmen ozimý, senáž vojtěšky a travní senáž. K tomu dokupují komponenty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down