25.09.2018 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukuřici a cukrovce ve Slovči počasí nepřálo

V příštím roce ještě bude možné sít osivo cukrové řepy mořené neonikotinodem. Uvedl to minulý týden na 25. polním dnu kukuřice a cukrovky Ing. Jan Křováček, Ph.D., výkonný ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech.

Ing. Křováček konstatoval, že se ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a Ministerstvem zemědělství podařilo vyjednat výjimku na použití tekuté formy přípravku Cruiser. Dodal, že osivo bude potřeba objednat včas, do konce října, aby se dalo vyrobit a distribuovat. Zmínil také, že mají příslib ministerstva zemědělství na mimořádnou dotaci, která by mohla cukrovce překonat současné obtížné období. Cena cukru je oficiálně hlášena na úrovni 350 eur/t, v reálném prodeji se spotové ceny pohybují v rozmezí 300–320 eur. To nedává možnost za cukrovku zaplatit rozumnou rentabilní cenu, uvedl Ing. Křováček s tím, dotace je v procesu vyjednávání, lze s ní počítat pro cukrovku z osevu 2019.
Ing. Oldřich Reinberger, předseda představenstva Tereos TTD, a. s., uvedl, že po zrušení kvót na produkci cukru v Evropě vlivem velké nadprodukce ceny klesly na historické minimum. Česká republika je sedmým největším výrobcem cukru v Evropě a může zásobovat okolní deficitní země. Konstatoval také, že i když mluvíme o špatném létě, před deseti lety se ve vynikajícím počasí pěstovala cukrová řepa s průměrným výnosem kolem 55 t/ha a loni dosáhl 84 t/ha. Podle jejich odhadu v letošním roce čekají průměrný výnos 72 t/ha 16% řepy.
Ing. Jiří Sobota, ředitel Zemědělské společnosti Sloveč, a. s., uvedl, že do polovičky června byla v podniku úroda na polích velice nadějná. Od půlky června do konce srpna ale prakticky nepršelo a přišla nesnesitelná vedra. To se podepsalo na výsledcích všech pěstovaných plodin. U obilnin byl docílen druhý nejnižší výnos od roku 2000. Také na prezentovaných porostech kukuřice a cukrovky bylo prakticky bez odrůdového rozdílu vidět, že je sucho výrazně postihlo. Prezentované výnosy zrnové kukuřice se pohybovaly v rozmezí 3,42 t/ha až 6,01 t/ha, vlhkost zrna byla nízká, v rozmezí 12,9–18 % (vyšší u hybridu s FAO 360), obvykle ale kolem 13,5 %.
Návštěvníci si dále mohli prohlédnout polní pokusy s řepou (hnojení, odrůdy), ukázku sklizně, předvedení mobilní platformy pro testování půdních parametrů, ukázky strojů na zpracování půdy a ošetřování během vegetace a na sklizeň, čištění a nakládku řepy.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down