Kukuřice bez plevelů až do sklizně

Základní otázkou pro každého pěstitele kukuřice při výběru herbicidu je volba načasování aplikace v závislosti na zkušenostech z jeho regionu, jestli se vyplatí preemergentní či postemergentní aplikace. V tomto ohledu nelze poskytnout paušální doporučení, stále však platí, že čím dříve plevele z porostu odstraníme, tím menší vliv bude mít plevel na samotnou plodinu. Přestože jsou klasické preemergentní aplikace částečně závislé na srážkách, jejich přínos pro následný růst je velmi významný. Velmi důležitým faktorem tedy stále zůstává půdní vlhkost, ale tzv. časně postemergentní aplikace jsou i v tomto ohledu výrazným posunem, co se týče jistoty účinnosti i za sucha.

Společnost Syngenta nabízí pěstitelům velmi kvalitní řešení ve všech segmentech, ale v tomto článku se více zaměříme na špičkovou a univerzální možnost pro preemergentní a časně postemergentní aplikaci, přípravek Lumax. Své místo si však také zaslouží i lety prověřený a spolehlivý preemergent Gardoprim Plus Gold 500 SC.

Gardoprim Plus Gold 500 SC – lety prověřená jistota

Přípravek je zástupcem klasických preemergentů a v tomto segmentu patří k nejznámějším a nejpoužívanějším produktům. Díky účinným látkám s-metolachloru a terbuthylazinu poskytuje kukuřici komplexní ochranu proti dvouděložným i jednoděložným plevelům a také je velmi bezpečný pro kukuřici. Velkou devízou Gardoprimu je dlouhá reziduální účinnost, takže pokud nezanedbáme přípravu půdy a neaplikujeme vyloženě na vyschlou půdu, můžeme očekávat velmi dobrý a spolehlivý výsledek. Tento herbicid je registrován v dávce 4 l/ha a patří také k základním stavebním kamenům ošetření čiroku či směsí kukuřice s čirokem.

Lumax – síla kombinace tří účinných látek

Přípravek Lumax je jedním z mála herbicidů se třemi účinnými látkami a díky špičkovému záběru účinnosti je v časně postemergentní aplikaci tím nejlepším, co můžete své kukuřici dopřát.

Lumax je typickým zástupcem pro tzv. časné postemergentní aplikace herbicidů v kukuřici. Lumax lze s velmi dobrými výsledky aplikovat i preemergentně, avšak svou hlavní sílu dokáže zúročit zejména při aplikaci ve fázi řádkování kukuřice, kdy je většina plevelů ve stadiu do dvou pravých listů a současné reziduální působení účinných látek mesotrion, s-metolachlor i terbuthylazin zajišťuje precizní ochranu proti dalším vlnám vzcházení plevelů v průběhu vegetace. Takto načasovaná aplikace nám pak nabízí zajímavou možnost pro účinnější regulaci zaplevelení v porovnání s klasickou preemergentní aplikací, jelikož velké množství vzcházejících plevelů je regulováno i kombinovaným účinkem přes list. Pro ideální účinnost na trávy (zejména ježatku) doporučujeme při časně postemergentní aplikaci použít smáčedlo. Lumax dokáže kontrolovat i některé problematické plevele jako např. durmany, mračňák, lilek černý, svlačec rolní aj. ❊

Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D.,

Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down