Která z odrůd bude vaší královnou?

Přibližně tisíc odrůd ozimé řepky je registrováno v rámci celé Evropské unie. V České republice se jich prodá kolem osmdesáti, z toho dvacet je z evropského katalogu. Každá odrůda je svým způsobem jedinečná a je na rozhodnutí pěstitele, jakou odrůdu vybere. I za deštivého počasí se konal v Rostěnicích u Vyškova polní den věnovaný odrůdám ozimé řepky. Pěstitelé tam mohli shlédnout celkem 24 krásek a vybrat tu nejvhodnější, která se stane královnou jejich pole.

 

 

Polní den, pořádaný již druhým rokem prof. Ing. Janem Vašákem, CSc. a Ing. Davidem Bečkou, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze, ve spolupráci s Ing. Pavlem Šlimarem, agronomem společnosti Rostěnice, a. s., má pomoci při výběru správné odrůdy. „Sledovací diagnostické odrůdové pokusy v ozimé řepce by nám do budoucna měly poskytovat dostatek informací k pěstování, ale i k zařazení řepky do naší oblasti,“ uvedl Ing. Šlimar.

Množství semen podle odrůdy

Dr. Bečka popsal, že v Rostěnicích jsou u 24 odrůd ozimé řepky využívány dva systémy pěstování, standardní a diagnostický. U diagnostického se snaží na základě listových analýz upravovat výživný stav. „Pokus v Rostěnicích zahrnuje nejpěstovanější odrůdu České a Slovenské republiky i Maďarska – Ontario, ale i další špičkové odrůdy, u nichž se předpokládá, že se díky svým specifickým vlastnostem značně rozšíří,“ uvedl prof. Vašák.
Upozornil, že výsevky, při kterých se seje 70 semen u linií a 50 u hybridů na čtvereční metr, jsou zavádějící a nesprávné. Odůvodnil to tím, že obecně máme vzrůstné odrůdy, zpravidla hybridy, existuje však i řada hybridů, které vzrůstné nejsou. Prof. Vašák doporučil vzhledem k rozdílné vitalitě odrůd vysévat 40–50 semen. Příkladem je mohutná a vzrůstná odrůda Labrador, která by se měla vysévat jako hybrid s velmi řídkým výsevkem. Naopak pro drobné subtilnější odrůdy typu Californium či jiné rané odrůdy je podle něho 60–70 semen optimálních.

Hybridy jsou výnosnější

Podle SDO ÚKZÚZ hybridy dávají o 7 až 19 % vyšší výnosy nad průměr linií. Při vyhodnocení mnohaletých poloprovozních pokusů je rozdíl mezi hybridem a linií 3–5 % ve prospěch hybridů. „To akorát zaplatí zvýšenou cenu osiva a ještě něco zbude. Jednoznačně platí – čím vyšší intenzita, tím více se hybrid vyplácí,“ uvedl prof. Vašák.
Zatím podle jeho slov v Evropě hybridy získávají na rozloze, například Němci považovaní za nejlepší pěstitele řepky na světě, mají přes 50 % hybridů a loni vyprodukovali neuvěřitelných 4,3 t/ha. Francie má také 50 % hybridů a dosáhla 3,9 t/ha. Kolem 48 % hybridů je také v řepkařsky problémovém Maďarsku, které má dokonce slabší výnosy než Slovensko, které loni dosáhlo 2,3 t/ha. Polsko 3,1 t/ha. Česká republika sklidila v průměru 3,2 t/ha, přičemž ve struktuře prodaného osiva bylo 35–40 % hybridů.

Předvedlo se 24 odrůd

Odrůda Ontario je díky své plastičnosti nejpěstovanější v České republice i na Slovensku, vyznačuje se nepoléhavostí a dobrým zdravotním stavem. V ČR je zaseta na 34 tis. ha, tedy 10 % osevních ploch.
Californium označované jako nejpěstovanější středoevropská odrůda je u nás také hojně rozšířená. V ČR je šestou až sedmou nejpěstovanější. Prof. Vašák doporučil výsevek 70 semen na hektar a dodal, že vítězí ve střední Evropě, protože se udrží na chudých půdách, je velmi raná a úsporná.
Exagone byla zvolena za kontrolu, protože se jedná o typický mohutný hybrid, který by se měl vysévat v množství 40 semen. Vzejde i v sušších oblastech, ale nevýhodou je sklon k poléhání.
Odrůda Jesper byla po tři roky českou nejpěstovanější, jde o polopozdní a poměrně vzrůstnou liniovku, která je nepoléhavá, v současné době patři do pětice nejprodávanějších odrůd. Vyseta je na 14 tis. ha, tedy na 4 % osevních ploch. Její výhodou je velmi levné osivo. Ceny mořeného osiva se reálně pohybují od 450 do 2000 Kč na výsevní jednotku. Jesper lze pořídit i pod 500 Kč. Do skupiny velmi levných odrůd patří i české odrůdy – Oponent, Opus, Oksana a Benefit. „Bohužel, české odrůdy přizpůsobené místním podmínkám zaujímají přibližně 8 tis. ha, tedy jen 2–3 % na celkové výměře,“ posteskl si prof. Vašák.
Výnosově dobře vychází liniová odrůda s výkonem jako hybrid – Labrador, s touto téměř nejpozdnější odrůdou se končí žně.
Hybrid Rohan má v sobě přišlechtěnou odrůdu Asgad, chová se tedy jako raný, proto je i plastický, vhodný do horších půd.
NK Speed je o dva dny v kvetení pozdnější, ale ve zrání je rychlý. Jedná se o vysoce výkonný hybrid.
Vectra je velmi výkonná a vhodná i do horších podmínek.
Sitro je nejvýkonnějším hybridem ÚKZÚZ. „Pokud máte příhodné podmínky, je vhodné ho nahnojit a použít regulátory, Sitro vám to svým výnosem vrátí. V případě, že řepku tu a tam šidíte, pak Sitro nepěstujte,“ poznamenal s úsměvem prof. Vašák.

Polotrpaslík a další odrůdy

Z polotrpaslíčích odrůd je v Rostěnicích vyseta odrůda PR45D03. Dr. Bečka naznačil, že polotrpaslíčí hybridy budou mít do budoucna na trhu svoje místo, jejich plochy ještě porostou. Značnou výhodou polotrpaslíka je, že nepřerůstá, hodí se proto i k ranějším termínům výsevu. Nevýhodou je naopak tlak hlízenky právě kvůli nižšímu vzrůstu. „Potvrdilo se to v roce 2008, kdy nejen polotrpaslíci, ale i nízké odrůdy jako Navajo a Asgard byly napadeny hlízenkou. Do polotrpaslíků rozhodně patří před kvetením fungicid Amistar či Pictor, které se u nich snadněji aplikují nejen do květu, ale i při předsklizňových desikacích. Vzhledem k tomu, že mají o 25 % méně biomasy, dochází i k menším sklizňovým ztrátám,“ dodal Dr. Bečka. Otázkou je, zda by se u nízké odrůdy neměly úměrně snížit dávky dusíku? „Z pokusů v Německu se potvrdilo, že dávka dusíku i u polotrpaslíků by měla být zachována na stejné úrovni jako při hnojení běžných odrůd,“ uvedl prof. Vašák.
NK Octans je vysoce olejnatou odrůdou. Tento velmi výnosný hybrid je vitální, má dobrou olejnatost a velmi dobrý zdravotní stav.
NK Morse je polopozdní odrůda, v pokusech přeskakuje díky své výkonnosti i hybridy. Ladoga se umístila v prodejích hned za Ontariem, je to skokan roku – loni byla 25., letos druhá. Dobře přezimuje, má také dobrou olejnatost. Díky dlouhým větvím se porost velmi dobře zapojí, proplete se a nepoléhá.
Chagall byl loni v pokusech novinkou, co se týká výnosů, byl také nejvýnosnější. „Tato odrůda je vyššího vzrůstu, takže regulátory na jaře k ní určitě patří. Kvůli plastičnosti ji ÚKZÚZ zařadil od roku 2009 jako novou kontrolní odrůdu,“ zmínil Dr. Bečka.
Robustní odrůda Hornet je nejpěstovanějším hybrid u nás, vhodná k vysoce intenzivnímu pěstování. I při řídkém porostu dokáže svou vitalitou a heterozním efektem vytvořit vysoký výnosu i přes 4 t/ha.
Goya vyniká vyšším výnosem i HTS. Liniová odrůda s výkonem hybridu má nesmírně vitální mohutný růst na jaře, registrována byla loni po sklizni. Snáší pozdní setí.
Galileo je poloraná nižší a zdravá odrůda s vyšším obsahem oleje.
Hybridní Exocet je vhodný do sušších podmínek. Jedná se o vysoce výkonný hybrid. Ve velkém je pěstován v Maďarsku na lehčích půdách s dostatkem srážek, obsahuje gen rezistence vůči fómě.
ES Alpha označovaná také jako jistota středu, patří do skupiny plastických hybridů jako je Vectra nebo ES Saphir. Má poměrně dlouhé větvení.
ES Alegria vyniká vysokým výnosem i vysokým obsahem oleje. Je ve třetím roce zkoušení ÚKZÚZ. Byla zařazena mezi odrůdy skupiny Agrofert Preol Ideal.
DK Equisite větví bohatě a od spodu, proto si snadno poradí s řídkým porostem a inteligentně využije prostor. Podle předpovědi prof. Vašáka ho čeká slibná budoucnost mezi hybridy.
DK Cabernet je nejpozdnější z hlediska nástupu kvetení, jinak středně raná odrůda, loni dosáhla olejnatosti 48,2 % a stala se nejvíce olejnatou odrůdou, za kterou následovala Adriana a Cadeli. Tato nižší, zdravá a nepoléhavá odrůda výborně větví od spodních pater.
Asgard je odrůda značně raná a výnosná, vhodná zejména pro zahájení sklizní, disponuje velmi dobrým zdravotním stavem.
Adriana byla vyšlechtěná na kontinentální klima, vyniká vysokým výnosem a olejnatostí. Loni byla hned po Cabernetu nejolejnatější.

Klíčové informace:
• České odrůdy přizpůsobené našim podmínkám – Oponent, Opus, Oksana a Benefit– zaujímají pouze dvě až tři procenta z celkové výměry ozimé řepky, přestože mají velmi levné osivo.
• Hlavním regulátorem proti přerůstání je správná řídkost porostu.
• Plochy polotrpasličích hybridů do budoucna porostou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *