28.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kovaříků (drátovců) bude přibývat

V posledních letech probíhá rychlá obměna účinných látek přípravků, která mění zaběhlé metody ochrany proti škůdcům. Ke změnám dochází často z důvodu politických, bez ohledu na výsledky vědeckých studií. Jsou zakázány organofosfáty, téměř všechny neonikotinoidy a další mohou skončit v blízkém období. V časopise Úroda (5/2023) o tom informuje Ing. Kamil Holý, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.

Vyřazení některých systémově působících přípravků z registru zkomplikovalo ochranu i proti drátovcům ukrytým v půdě, která je chrání před účinkem kontaktně působících insekticidů. Škodlivost drátovců se zvyšuje již delší dobu, pokud se k tomu přidá minimalizace zpracování půdy, růst počtu larev (škod) se významně urychlí.

Nedostatek registrovaných účinných látek proti drátovcům klade vyšší důraz na celkový přístup v boji nejen proti těmto škůdcům. Dosavadní systém: „zjistím škůdce, postříkám = problém vyřešen“, přestává podle autora článku fungovat. Je třeba oprášit staré příručky a nastudovat preventivní a mechanické metody, které se používaly před nástupem insekticidů.

V závěru Ing. Holý zdůrazňuje, že kovaříkům (drátovcům) se daří. Na rozdíl od jejich nepřátel (ptáci, užitečný hmyz) se početnost zvyšuje nebo udržuje na podobné úrovni. Otázkou je, co přinesou nové podmínky společné zemědělské politiky platné od letošního roku. Vyšší podíl neprodukčních víceletých opatření může zvýšit přítomnost drátovců v následujících plodinách, pozitivní vliv na kovaříky bude mít i snaha omezit orbu a kultivaci půdy v honbě za uhlíkovou neutralitou.

Více informací se dočtete v květnovém vydání časopisu Úroda (5/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down