27.09.2018 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola skladištních škůdců: Postřik obilí nebo jeho fumigace?

Na farmách a ve výkupech nastala nová sezóna skladování zemědělských komodit, ze kterých největší proporci ve skladech zabírají obilniny. S nástupem nové sezóny se v krátké době ukáže, jak se farmáři a skladníci vypořádali s předsklizňovou přípravou svých skladů proti skladištním škůdcům. Obzvláště v letošním roce, kdy jsou dlouhotrvající vysoké teploty, mohou nastat problémy se škůdci v naskladněném obilí z nové úrody ve velmi krátkém čase.

Tématem se zabývají v Úrodě č. 9/2018 Ing. Radek Aulický, Ph.D., a Ing. Václav Stejskal, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Konstatují, že v posledních letech problém skladištních škůdců narůstá. Jednou z příčin může být diverzifikace systémů skladování oproti dřívějším dobám. Dnes není již výjimkou, že farmáři skladují svoji produkci ve vlastních skladech přímo na farmách, aby získali obchodní výhodu a obilí prodali za lepší cenu, nebo se jedná o požadavky jejich odběratelů. Tím na sebe přebírají také zodpovědnost za udržení kvality skladovaných produktů, kam můžeme také zařadit přítomnost živých skladištních škůdců.
V praxi existuje spousta nástrojů, jak bojovat se škůdci ve skladech, upozorňují autoři. Patří mezi ně například postřik obilí protektantem nebo fumigace. Volba záleží na podmínkách a účelu ošeření. Každá z těchto metod s sebou přináší pozitiva, ale i negativa. V případě používání protektantů je důležité mít kvalitní technologie pro aplikaci postřiků a u fumigací je nutné mít kvalitní sklady, které sníží rizika úniku plynu v průběhu ošetření. Vždy je ovšem důležité mít na paměti, že postřik na obilí nebo plynování je jen z mnoha postupů boje se skladištními škůdci ve skladech a že pro účinné snižování populací škůdců je nutné zavádět do skladů komplexní integrované systémy, stejně jako se to dnes děje na polích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down